Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli
Według starej tradycji, sięgającej średniowiecza, a być może i wcześniejszych czasów, zwłoki osób o złej sławie (mordercy, czarownice, skazańcy, samobójcy) chowano na niepoświęconej ziemi. Najczęściej ograniczano się do zakopywania doczesnych szczątków za cmentarnym murem. Zdarzało się, że miejsce spoczynku "urządzano" na tzw. "niczyjej ziemi",a więc w punktach stykania się granic miejscowości, najlepiej trzech, z dala od ludzkich siedzib. Dodatkowo umieszczano na nim głaz, który miał uniemożliwiać wydostanie się ducha. W średniowieczu była to największa kara, skazująca nieszczęśnika na wieczne potępienie.
Przy drodze z Konradowa do Podlesia i przy granicy państwa znajduje się jedna z ciekawostek gór opawskich - kamień graniczny nazywany również morderczym. Kwarcytowy głaz znajduje się w miejscu trójgranicznym, stykały się tu ziemie Głuchołaz (las), Podlesia (wcześniej zapewne Ondřejovic) i Zlatých Hor.
Ciekawostka - w górach opawskich znajduje się jeszcze jeden kamień graniczny położony w miejscu trójgranicznym (na przełęczy pod Zamkową Górą).
Wg legendy pod kamieniem w okolicy Podlesia został pochowany właściciel zamku w Ondřejovicach z rodziny von Wimmersberg, który zmarł nienaturalną śmiercia i podobno straszył w miejscu poprzedniego pochówku.
Pomijając legendy - na głazie wyryty jest równoramienny krzyż, liczba "1586' oraz litery A.E.P.S.W. (słabo widoczne aby nie powiedzieć że wcale). Napisy oznaczają biskupa wrocławskiego Andrzeja Jerina, oraz najprawdopodobniej datę oznaczenia kamienia, który wyznaczał granicę działek górniczych których właścicielami byli biskupi wrocławscy.
Kamień jest jednym z najstarszych kamieni granicznych nie tylko w Polsce ale również w Europie środkowej - jest jednym z pierwszych kamieni w Europie na którym użyto cyfr arabskich, które upowszechniły się w Europie dopiero w XVI wieku.
W dodatku jest to jedyny znany kamień graniczny na rodzimej skale na terenie województwa opolskiego.
żródła: http://www.galder2.republika.pl/km.htm
http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,4675,0,5.html
*****Skrzynka*****
Skrzynka rozmiaru małego, znajduje się w okolicy kamienia, pod dwupiennym drzewem, pod kamorkami.
Koordy mogą być lekko przestrzelone bo pogody nie było i namiar był słaby ale kamień jest jeden, drzewo też.
Zawartość: "mój" standard - logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.
UWAGA! Skrzynka jest uzupełnieniem projektu więc nie zawiera kodów do finału.
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000
:
Góry Opawskie - PLH160007 |