Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wielkopolskie Białe Damy (WLKP TEJ!) - OP6875
Legendy wciąż żywe
Eigenaar: sniperad
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 122 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.20 km
Geplaatst op: 31-05-2013
Gemaakt op: 22-05-2013
Gepubliceerd op: 31-05-2013
Laatste verandering: 06-09-2013
102x Gevonden
4x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
30 x Bekeken
86 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Gdy tylko zapadną ciemności, co pewien czas w Sali Herbowej kórnickiego zamku, rozgrywa się ten sam spektakl... Oto gdy powoli zbliża się północ, a więc nadchodzi pora zjaw, duchów i upiorów, nagle w narożniku tej sali usłyszeć można nieziemskie skrzypienie. To z ram wielkiego portretu wychodzi niewiasta w powłóczystej białej krynolinie, z białą peruką na głowie, bezszelestnie przechodząc do sąsiedniej Czarnej Sali. Cichuteńko otwierają się przeszklone drzwi prowadzące na taras zamkowy. Postać w bieli spogląda na ciemniejący tuż za fosą zamkową rozległy park kórnicki, a gdy wybije północ – z ciemności nocy wyłania się kolejna zjawa – rycerz siedzący na czarnym jak smoła rumaku. Biała Dama tajemnym przejściem opuszcza zamek i podąża do tajemniczego jeźdźca, by wraz z nim rozpocząć cichą i długą wędrówkę po tonących w mroku alejkach parkowych...” - Tak wygląda część legendy o jednej z najsłynniejszej zjawie w Polsce – Białej Damie z zamku kórnickiego czyli duchu Teofili z Działyńskich. Do dziś krążą legendy, że widziano ją tu i ówdzie, napawając szkolne wycieczki dreszczykiem emocji Wink

 

Kolejna wielkopolska „Biała Dama” pochodzi z Potulic, małej miejscowości w północnej Wielkopolsce. Opowieści mieszkańców głoszą, że można ją spotkać w parkowych alejach późną nocą. „Biała Dama otwiera masywne drzwi lochu zlokalizowanego pod ziemią i wychodzi pospacerować po parku. Po odbytym spacerze ponownie znika w owym lochu, w którym dawni właściciele ziemscy więzili niewygodnych dla siebie ludzi.” Kto wie może i nasza zjawa była niewygodna dla któregoś z dziedziców i próbuje przypomnieć o sobie aktualnym spadkobiercom owych ziem?

 

Ostatnia z wielkopolskich „Białych Dam” o której opowiem pochodzi z niewielkiej wsi Radlin. Ów zjawa różni się od swych poprzedniczek tym iż już nie straszy! Białą Damą nazwano anonimową niewiastę której trumna spoczywa w podziemiach kościoła w Radlinie. Gdy w 1989 r otwarto trumnę przy jej ciele znaleziono drewniane pudełko z szczątkami które mogły być ludzkim sercem. Legenda głosi że: „...ów dziewczyna miała zostać wydana za bogatego dziedzica, lecz kochała innego chłopaka. Między rywalami doszło do pojedynku, niestety ukochany zginął, a niewiasta kazała wyjąć jego serce i je zabalsamować – od tej pory nie rozstawała się z owym pudełkiem. Niedługo później zmarła z żalu i tęsknoty za ukochanym. Błądziła po okolicy szukając swego kochanka. Od pewnego czasu już jej się nie spotyka, oznaczać to może tylko jedno, iż znalazła w końcu swego ukochanego..."

 

KESZ 

Współrzedne wskazują ogrodzoną szkółkę. Kesz znajduje się ok 15-20m od współrzędnych, przy ścieżce którą przebiega żółty szlak, w starym paniku, maskowanie typowo leśne. Na pierwsze cztery ekipy/znalazców czekają certyfikaty.

WAŻNE: NALEŻY ZAPISAĆ LITEROCYFRĘ POTRZEBNĄ DO ZDOBYCIA SKRZYNKI: Sniperad (WLKP TEJ!) w której znajdują sie wskazówki do zdobycia finału całego projektu: Polonia Maior


01.09.2013 Reaktywacja kesza w fyrtlu obok, z prawej strony, aktualizacja opisu/spojlera.

Afbeeldingen
Biała Dama z Kórnika
"Pospolita" Biała Dama
Miejsce ukrycia