Dodatkowe atrybuty skrzynki |
Dziś na Długim Targu odsłonięta została kolumna upamiętniająca Daniela Gabriela Fahrenheita, twórcę skali pomiaru temperatury, który spędził swoje młodzieńcze lata w Gdańsku przy ul. Ogarnej 95.
W kolumnie, wzorowanej na kolumnie wystawienniczej z 1752 roku, zainstalowany został termometr oraz barometr, z których odczytać można aktualne wartości pogodowe.
Pierwszym przyrządem przypominającym z wyglądu współczesne termometry był termometr rtęciowy. Został on udoskonalony na początku XVIII wieku przez pochodzącego z Gdańska, a osiadłego w Holandii fizyka - Daniela Gabriela Fahrenheita. Działanie tego rodzaju termometru oparte jest na zasadzie rozszerzania się cieczy podczas zmiany temperatury. Przyrząd pomiarowy składa się z wąskiej, szklanej rurki (kapilary) ze zbiorniczkiem na ciecz u dołu. Zbiorniczek wypełniony jest cieczą, np. rtęcią. W miarę wzrostu temperatury ciecz się rozszerza i jest wypychana w górę rurki (gdzie panują warunki zbliżone do próżni). Temperaturę można odczytać na skali, znajdującej się na rurce lub obok niej.
Fahrenheit wprowadził skalę pomiaru temperatury, nazwaną później jego nazwiskiem. Skala Fahrenheita była powszechnie używana w przeszłości, dzisiaj jednak preferuje się skalę Celsjusza - skalę termometryczną, zaproponowaną w 1742 przez szwedzkiego astronoma, Andersa Celsiusa.
Żeby zaliczyć tę skrzynkę należy zdobyć hasło oraz podać w logu temperaturę w stopniach Fahrenheita jaka panowała w okolicach kolumny podczas Waszej wizyty. Zdjęcia również mile widziane.
Hasło do logu znajduje się z tyłu kolumny - wpisz treść nawiasu kwadratowego a skrzynkę zdobędziesz. Pisownia oryginalna, bez spacji.
Świnia do podrzucania
- Totale afstand: 1606 km