Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 55 - OP928K
Zupa plujka
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 19-09-2019
Date created: 27-08-2019
Date published: 19-09-2019
Last modification: 09-12-2019
115x Found
3x Not found
3 notes
watchers 5 watchers
125 visitors
59 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                  keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Zgrupowanie „Chrobry II” powstało 1 sierpnia 1944 r. z różnych oddziałów, początkowo jako kilka kompanii i samodzielnych oddziałów, następnie jako dwa bataliony. Żołnierze pochodzili z różnych formacji. Zgrupowanie walczyło w zachodniej części Śródmieścia Północnego pomiędzy ul. Towarową od zachodu, Al. Jerozolimskimi(Bahnhofstrasse) od południa, ul. Sosnową od wschodu i ul. Łucką i Ceglaną od północy. 20 września zgrupowanie weszło w skład 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK jako 1 i 2 batalion. Nie będziemy tu przedstawiać całego szlaku bojowego formacji, ale skupimy się na pewnym ważnym epizodzie. 10 sierpnia oddziały Zgrupowania opanowują Browar Haberbuscha i Schiele. W magazynach browaru znajdują się duże ilości jęczmienia, który stał się ważnym źródłem żywności dla głodującego miasta. Ze zboża przygotowywani miedzy innymi tzw. zupę plujkę. Co noc grupy ochotników przenosiły tony zboża do miasta i co noc ochotnicy gasili pożary magazynów. Zgrupowanie utrzymało zajmowane pozycje aż do upadku Powstania.

Do niedawna przy ul. Grzybowskiej 58 na dziedzińcu nieistniejących już Browarów Warszawskich znajdował się głaz upamiętniający poległych w Powstaniu żołnierzy ze Zgrupowania „Chrobry II” i Batalionu „Sowiński”. Obecnie powstało tu kilka biurowców i trwają kolejne prace budowlane. Może po zakończeniu budowy tablica ta pojawi się w nowej odsłonie.

Skrzynkę dedykuję żołnierzom narodów Kaukazu walczącym w PW.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Pictures
Tak wyglądał pomnik
zdjęcia Joanna Janaszek-Seydlitz
Jeśli musisz
Log entries: Found 115x Not found 3x Note 3x Picture 6x All entries Gallery