Położony przy drodze krajowej nr 16 Orzysz-Ełk pomiędzy nowymi cmentarzami komunalnymi, za domem pogrzebowym. Składa się z dwóch części: niemieckiej i alianckiej.
Część niemiecka jeszcze przed 1914 r. służyła jako cmentarz wojskowy, na którym chowano żołnierzy zmarłych na terenie Orzysza w czasie służby wojskowej, w wyniku chorób lub na skutek wypadków na poligonie. Zachowały się w zbiorach muzealnych 24 drewniane krzyże z terenu cmentarza dotyczące żołnierzy poległych między 1910 r., a 1924 r. Na terenie części niemieckiej dokonywano również pojedynczych pochówków żołnierzy poległych w czasie działań I wojny światowej (Dehnen podaje zaledwie jedną osobę - Leutn. Buchholz z Inf. R. 4). Zachowała się również pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego poległego w 1939 roku.
Wśród pochowanych na części alianckiej znajdują się, oprócz ofiar walk, również żołnierze więzieni w pierwszowojennym obozie jenieckim w Orzyszu (Rosjanie, Rumuni, Francuzi i Anglicy). Na bocznych płaszczyznach pomnika, stojącego w centrum cmentarza jenieckiego znajdują się inskrypcje:
Zachowała się jedna stella żołnierza brytyjskiego zmarłego w niewoli. Brak danych o pozostałych poległych pochowanych na terenie części alianckiej. Archiwalne zdjęcia wskazują, że większość pochowanych stanowili żołnierze rosyjscy, o czym świadczą prawosławne krzyże.
Skrzynka dwusystemowa - dostępna jest w portalach: Geocaching.com i Opencaching.pl.