Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamień Schrecka - OP9UJX
Właściciel: borek99
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 60 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-05-2024
Data utworzenia: 30-05-2024
Data opublikowania: 31-05-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 02-01-2025
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
56 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 02-01-2025 13:53, dodane przez Lumen:Skrzynka założona zgodnie z regulaminem Loterii Urodzinowej (https://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?t=9361), ID zgłoszenia: 13946

Opis PL

Opis:

Kamień Schrecka to głaz narzutowy leżący na niewielkim skwerku u zbiegu sulechowskich ulic Wojska Polskiego i Zielonej. Granitowy okaz przyrody mierzy sobie ponad 11 metrów w obwodzie i około 1,65 metra wysokości. Od 2006 roku chroniony jest jako pomnik przyrody, stanowiąc, obok Eratyka Łęgowskiego, najokazalszy tego typu obiekt w okolicy.

Co ciekawe głaz, mimo swych wymiarów, które sugerowałyby, że raczej ciężko go w jakikolwiek sposób przemieścić, jeszcze w latach 30. XX wieku znajdował się... kilkaset metrów dalej. W 1938 roku ówcześni włodarze miasta postanowili znaleźć mu jednak nowe, bardziej reprezentacyjne, lokum i postanowili umieścić go w pobliżu rozbudowującej się wojskowej części miasta. Transport ważącego ponad 32 tony eratyka wymagał sprowadzenia sporej ilości ciężkiego sprzętu i wykorzystania drewnianych bali, po których powoli przesuwano kamień. Cała operacja, którą opisywała ówczesna lokalna prasa, zakończyła się powodzeniem i po pokonaniu ponad pół kilometra głaz ostatecznie znalazł się na nowym miejscu.

W ten sposób kamień trafił na współrzędne, na których się znajdujesz. Jednak jak w ogóle znalazł się w Sulechowie w swojej pierwotnej lokalizacji? Nudniejsza wersja historii mówi o tym, że, podobnie jak inne tego typu obiekty, około 20 tysięcy lat temu został tutaj zaciągnięty ze Skandynawii przez lądolód w czasie zlodowacenia północnopolskiego.

Jest jednak i wersja zdecydowanie ciekawsza, od której głaz wziął swą tytułową nazwę. Przed II wojną światową w Sulechowie krążyły opowieści o mitycznym, przerażającym olbrzymie, mającym dawniej prześladować lokalną ludność. Stwór ten nosił imię Schreck pochodzące od tak samo brzmiącego niemieckiego słowa oznaczającego strach, grozę. Z jego historią zapoznać możecie się w opisie kesza poświęconego jego kryjówce. A jaki ma on związek z głazem, który widzicie przed sobą? Otóż pewnego razu ten "niewielki kamyczek" miał... wpaść do jego buta. Olbrzym przez długi czas nie zauważył jego obecności, jednak w końcu zwrócił uwagę na to, że coś go uwiera w stopę. Wówczas zdjął buta i wytrzepał "kamyk", a ten wylądował w swojej oryginalnej lokalizacji. I tak oto otrzymaliśmy "Kamień Schrecka".

Tytuł kesza z pewnością od razu skojarzył ci się z innym olbrzymem o bliźniaczo brzmiącym imieniu, czyli filmowym Shrekiem. Czy ten sulechowski Schreck mógł mieć jakiś związek z tym filmowym? Bezpośrednio pewnie nie, bo ciężko przypuszczać, żeby twórcy filmowego uniwersum kiedykolwiek słyszeli o lokalnej legendzie z niewielkiej mieściny w Polsce (choć co ciekawe William Steig, czyli autor komiksu stanowiącego pierwowzór dla późniejszych animacji pochodził z polsko-żydowskiej rodziny). Pośrednio za to pewnie tak, bo nasz sulechowski Schreck jest po prostu jedną z wariacji wielu podobnych legend, opowiadających o dawnych, strasznych olbrzymach, terroryzujących okoliczne tereny, którymi to twórcy Shreka niewątpliwie musieli się w pewnym stopniu inspirować, a samo imię ogra pochodzi właśnie od niemieckiego Schrecka.

Zadania:

Dzięki powyższemu opisowi poznaliście już historię tego niepozornego "kamyczka", który stoi przed Wami. Przyjechaliście tu jednak po to, żeby zaliczyć wirtuala, a nie tylko obejrzeć ten pomnik przyrody, przejdźmy więc w końcu do zadań, które musicie wykonać, aby móc tego dokonać:

1. Wykonaj zdjęcie ze znajdującym się na koordynatach tytułowym głazem nawiązujące do jego historii - do wyboru masz 2 opcje (nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykonał obie wersje!):

a) Sprawdź jak wiele brakuje ci do legendarnego Schrecka i zrób zdjęcie swojego buta na tle w.w. głazu porównując tym samym ich wielkość

b) Sprawdź jak trudno przetransportować taki głaz i wykonaj zdjęcie, na którym próbujesz w.w. głaz przemieścić (sposób dowolny - możesz próbować go pchać, podnieść, ciągnąć itd.)

2. Podaj swój ulubiony cytat z uniwersum filmowego Shreka

3. Na podstawie legendy i wielkości głazu dokonaj obliczeń "wymiarów" legendarnego Schrecka - jak wysoki musiałby być i jak duży rozmiar buta musiałby nosić, żeby zmieścić w nim taki niewielki kamyczek jak głaz, który znajduje się przed tobą?

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 12x Wszystkie wpisy Galeria