Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CENTRUM - OP9PX1
Właściciel: Miasto Otwock
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-07-2023
Data utworzenia: 12-07-2023
Data opublikowania: 14-07-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 29-10-2024
64x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
95 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bercia_, Bulwieć , dawidnd, Don Vito, Duszek, Geoana76, grrrusza, iwonia1999, KasiaJawo, keram58, Kokos, Kukułki, martuś, michael50, QbaPL, r00t7, słabakinia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

PROSIMY O ROZSĄDNE PODEJMOWANIE KESZA. NIEDYSKRETNE PODEJMOWANIE JEST NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ KRADZIEŻY ORAZ DEWASTACJI SKRZYNEK. JEŻELI NIE MA ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO PODJĘCIA SKRZYNKI, SPRÓBUJ PRZYJŚĆ INNYM RAZEM. DZIĘKUJEMY

 

Ścisłe centrum Otwocka, gdzie aktualnie znajduje się Scena Centrum oraz zielone tereny rekreacyjne nie zawsze wyglądały tak, jak obecnie. Historia tego miejsca jest długa i bogata w obiekty użyteczności i nieużyteczności publicznej.

Zaczynając od dziejów przed II wojną światową, miejsce to pełniło funkcję targowiska miejskiego.

Bazar był podzielony na kilka części według asortymentu - nabiał oddzielnie, warzywa i owoce oddzielnie, mięso oddzielnie i tak dalej. Na targ zjeżdżali okoliczni chłopi i oczywiście niezliczeni handlarze i przekupki żydowskie z okolicznych miejscowości. Była to okazja nie tylko do zrobienia zakupów, ale też do rozmowy, wysłuchania nowin z odległych niekiedy stron, zasięgnięcia informacji na temat dalszych krewnych i znajomych. Na targu nie brakowało też rozrywki - można było zagrać w „oczko” i napić wódki. Z tego powodu  policja miała często pełne ręce roboty, bo gdy woźnice popili, byli skorzy do bijatyki. Na terenie targowiska była też cembrowana studnia, dzięki czemu można było napoić konie.

Wszystko zmieniło się wraz z wojną i zagładą żydowskich mieszkańców miasta. Pod koniec lat 50. bazar przeniesiono na plac przy ulicy Batorego, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

W latach 60-tych na terenie powstał Dom Towarowy, czyli tzw. „pawilony” oraz fontanna na tyłach budynku. Z upływem lat budynek ulegał coraz większej degradacji, a w Polsce rozpoczął się „boom” na nowoczesne galerie handlowe, co zapoczątkowało w 2005 r. rozpoczęcie budowy nowoczesnego centrum handlowego.

Kiedy na miejscu starych pawilonów miała powstać nowoczesna galeria handlowa, spełniając tym samym jedno z największych marzeń mieszkańców – dostęp do popularnych sklepów w pobliżu domu. Inwestycja ruszyła pełną parą, a nowe centrum handlowe zaczęło wyrastać z ziemi. Niestety, prace budowlane nagle się zatrzymały i od tamtej pory obiekt popadał w ruinę (właścicielami nieruchomości były różne podmioty). 

Przez wiele lat zardzewiałe pręty konstrukcji sterczały nad obiektem i straszyły mieszkańców. Kilka lat temu otwocki ratusz, krok po kroku, rozpoczął wielkie porządki i zaczął odzyskiwać nieruchomość, m.in. w wyniku procesu sądowego, w którym uznano obiekt za samowolę budowlaną – w 2018 roku miasto przejęło część gruntów (powierzchniowo ok. 2/3) z terenu niedokończonej galerii w centrum miasta. Stopniowo i konsekwentnie Miasto przejmowało kolejne grunty w centrum Miasta, by tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia 2022 roku oficjalnie zakończyć proces rozbiórki „Wielkiej Dziury”.

źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02Qtx8TY95Z5AC9VM22tc99YXJg32ydnE7UJccKoeCikP3pEoPAbkbAMgF78oEFy5cl&id=100089008496561 

Kesz:

Pojemnik 10x10x18 cm zlokalizowany na koordynatach. W środku ołówek, logbook i miejskie gadżety. Dokładność współrzędnych +/- 5m.

Uwaga! Przed podjęciem skrzynki zwróć uwagę jak jest zamaskowana. Dzięki temu zapamiętasz w jaki sposób zostawić kesza aby był poprawnie schowany.

 

Zapraszamy na pozostałe kesze stworzone przez Miasto Otwock :

  • PARK LEŚNY WIEJSKA
  • SPOTKAJMY SIĘ PRZY SAMOLOCIE
  • PARK MIEJSKI NOCĄ
  • CEGIELNIA TEKLIN
  • WZGÓRZE MERAN
  • URZĄD MIASTA
  • MEDYK
  • ŚWIDERSKI MEANDER
  • OTWOCKIE GETTO
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.