Wąwóz Czarownic położony jest w pobliżu rezerwatu "Skamieniałe Miasto". Prowadzi do niego szlak niebieski. Wąwóz głęboki na 15-25 metrów i długi na około 70m, wyżłobiony jest w gruboziarnistych piaskowcach ciężkowickich. Dno wąwozu jest wąskie z licznymi progami skalnymi, zamknięte z jednej strony kaskadź wodną o wysokości ok. 10 m, utworzoną przez wodę płynącego strumienia, która w zimie tworzy fantastyczną lodową ścianę. Pionowe opadające ściany z licznymi spękaniami i szczelinami oraz półkami skalnymi i występami porośnięte są roślinnością, wśród której jest wiele gatunków rzadkich i chronionych. Legenda mówi, że tutaj "czarownice ze swoimi diabelskimi kamratami swój sabat odbywają" i stąd bierze się nazwa wąwozu.
Wodospad jest to bardzo malownicza, pionowa ściana skalna o wysokości ok. 10 m, po której spływa kaskada wody z potoku Ostruszanki. Najlepiej oglądać Wodospad w czasie znacznego przyboru wody, bo innych okresach jest to tylko cienka strużka wody. Bardzo ciekawie natomiast prezentuje się Wodospad zimą, kiedy to spływająca woda zamarza, tworząc widowiskową kaskadę lodu.
Jak z większością skałek i z tym miejscem związana jest legenda. Mówi ona, że początek strumykowi dają łzy rozpaczy dziewczyny wydanej przez Cieszka, wbrew prawu gościnności, rycerzowi z Rożnowa. Nieszczęśliwa dziewczyna, śpiąc w skalnej pieczarze, nadal wylewa strumienie łez.
Współrzędne wskazują na parking, gdzie można zostawić samochód i udać się w ok. 15-minutową wędrówkę. Idąc w stronę końca wąwozu ( bedącego jednocześnie wodospadem ) szukaj po prawej stronie miejsca ze zdjęcia nr 4. Tam schowany jest kesz.
Gorąco zachęcam do zwiedzenia całego Skamieniałego Miasta.
W Skamieniałym Mieście znajdują się skrzynki OP0790 oraz OP24E7 do których szukania zachęcam.
UWAGA: Przy podejmowaniu skrzynki proszę o ostrożność, ze względu na dużą liczbę turystów odwiedzających to miejsce.