Poznań był w początkach Państwa Polskiego jednym z ważniejszych ośrodków rywalizujących o prymat z Gnieznem. O jego randze może świadczyć znalezione pod gotyckim kościołem NMP palatium pochodzące z czasow Mieszka I. Budynek został zorientowany w osi północ-południe i wzniesiony na fundamencie z różnego rodzaju głazów, ziemi i gliny. Do budowy ścian użyto płytek kamiennych i zaprawy gipsowej. Posadzka pokryta została zaprawą wapienną, a ściany tynkiem.
Ciekawostką tego obiektu jest fakt, że odkryto przy nim pracownię złotniczą. Znaleziono w niej wiele wyrobów ze złota. Jest to tym bardziej istotne, że najczęściej spotykanym w tym okresie kruszcem było na ziemiach polskich srebro. Wskazuje to na rangę tego miejsca, które prawdopodobnie było jednym z najważniejszych ośrodków władzy książęcej.
Po wiecej szczegółów odsyłam do Wikipedii.
Skrzynka ma rozmiar pośredni pomiędzy małą i mikro. Pojemnik zakręcany. Do środka udało mi się zmieścić logbook, 2 GK, ołówek i temperówkę Skrzyneczkę ukryłem przy kościele NMP - na zewnątrz budowli. Może kiedyś archeolodzy będą badać materialne pozostałości po geokeszerach