Dworzec jest często pierwszą wizytówką miasta. Miejsce, w którym ukryty jest kesz, jest niemal widoczne dla wysiadających z pociągu, jednak aby się do niego dostać, nie wolno przechodzić przez tory. Kiedy go znajdziemy, zobaczymy dworzec od strony południowej. Bramka, przy której został zainstalowany, niewątpliwie pochodzi jeszcze z XIX w. Sam dworzec, który powstał w latach 1869-1870 jest wpisany do rejestru zabytków. Został gruntownie wyremontowany, a stacja należąca do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego Drezno – Wrocław – Kraków – Kijów, została zmodernizowana w 2010 r. W trakcie tego remontu odkryto i powtórnie zasypano nieznane wcześniej podziemne przejście.
Budynki PKS widoczne obok to dawna fabryka męskich ubrań Franza Kuhnerta. Założył ją w Brzegu w 1909 r. jako 19-latek, dziś interes prowadzi jego wnuk Horst w Hanowerze. Oprócz zwykłych ubrań już przed wojną produkowano w Brzegu mundury dla Wehrmachtu. Stało się to zresztą specjalnością firmy, a odbiorcą jest dziś nie tylko Bundeswehra.
Wychodząc z dworca i kierując się w lewo, należy przejść pod wiaduktem. Zaraz za nim można skorzystać ze schodków, ale z uwagi na ich stan nie jest to zalecane, jeśli zależy nam, aby przetrwały kolejne dekady. Idąc dalej, trafimy na historyczny początek ulicy 1 Maja (przed wojną Schlüsselndorfer Straße), będący przedłużeniem dawnej ulicy Piastowskiej. Zanim powstała kolej, najpierw tory, a potem wiadukty, była to jedna droga i możemy stojąc w tym miejscu odtworzyć sobie w wyobraźni jej przebieg dzięki zabytkowej kostce brukowej i ciągowi drzew.
Do kesza kierujemy się w prawo szukając wspomnianej bramki.
Nie ma powodu wchodzić na teren PKP, a na torowisko absolutnie nie wolno - wszystkie tory są stale używane przez pojazdy techniczne i lokomotywy i nawet pociągi towarowe. Natomiast nie jest zabroniony spacer wydeptaną ścieżką - można nią dojść do kolejnego wiaduktu nad ulicą Starobrzeską, jednak potem trzeba zawrócić.
W skrzynce jest logbook i trzy certyfikaty.
24 czerwca 2024 - po ponownym udostępnieniu jest nowy logbook i kilka skarbów do wzięcia :)