Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Podziemne Zamczysko Lindleya - OP2331
Na pamiątkę rozpoczęcia budowy Kanalizacji Miasta Łodzi w maju 1925 roku
Właściciel: boksyt
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 194 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 15-01-2010
Data utworzenia: 15-01-2010
Data opublikowania: 15-01-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 21-02-2012
316x znaleziona
13x nieznaleziona
18 komentarze
watchers 27 obserwatorów
245 odwiedzających
232 x oceniona
Oceniona jako: dobra
43 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, anoriell, art_noise, atena.pl, Bartek111, BlueAsia, busol, dzaczek, Efedryna, etna&mars, Galka, jakub_27, Kao, krcr, Krysia, lennin, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, misiek, morrison-1986, Nannette, Nefryt+, Niflhel, pani_ka, piostu, Plebek, p_nowik, Rozart, Ryjek+, salmon, sebastian, sedi, Skoko, Strielok, szczerb, Tati, tlewand, wallson, yoshio, zaboja, zyr, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Użyźnia ziemię łódzką długi szereg rynsztoków, które przecinając miasto w sposób dowolny, spontaniczny, czynią z polskiego Manchesteru niebezpieczną rywalkę Wenecji. Całe bowiem miasto to jeden wielki "Canale Grande". Rynsztoki te spełniają funkcję analogiczną do funkcji Nilu w starożytnym Egipcie, skutkiem czego ziemia łódzka jest urodzajna i udaje się na niej prawie każdy brudny interes. Na szczęście, tubylcy żyją zawsze w stanie lokalnego znieczulenia, które pozwala im znosić cierpliwie wiele rzeczy, m.in. specyficzną woń tamtejszą, przechodzącą ŁUDZKIE pojęcie."
"Cloaca maxima. Łódź podczas ulewy jest istotnym obrazem rozpaczy i nędzy. Takiego błota lepkiego i grząskiego nie można chyba znaleźć w całej Europie. Mówi się wiele o walce z tyfusem, czy inną chorobą zakaźną, dziś już prawie nie znaną na Zachodzie, a zapomina się, że jest to walka (...) tak długo, dopóki rynsztoki płynąc będą swobodnie i jawnie wzdłuż i wszerz całego miasta, a przy każdym deszczu zalewać je całe."
"Tragedia miasta bez kanalizacji - Wraz z nastaniem wieczoru atmosfera łódzka przesyca się straszliwemi wyziewami z dołów biologicznych. Właściciele domów nie liczą się absolutnie z prymitywnemi wymogami sanitarnemi, nie reperują dołów biologicznych i zlewają nieczystości do rynsztoków. Podwórka domów stanowią jedno cuchnące gnojowisko."
"Cuchnące wyziewy ulic Łodzi to nasz wróg najśmiertelniejszy. Zabójczy fetor wiejący z każdego załomu muru, z każdego rynsztoka i kanału, obrzydły kurz i tłusta sadza osiadająca na odzieniu, czepiająca się włosów i wciskająca się do nosa i uszu, do tego stopnia obrzydza człowiekowi życie i czyni go nieszczęśliwym, że każdy zaprzysięga sobie, iż natychmiast opuści to złe miasto i nigdy doń nie powróci. Brud gnieździ się w naszym mieście, smród zieje z ulic i mieszkań, stęchły fetor rozsiadł się nawet na pryncypalnych ulicach! "
"Zwłoki ofiar miasta bez kanalizacji - Przed trzema dniami znaleźli tragiczną śmierć w dole biologicznym trzej ludzie, którzy pośpieszyli na ratunek, tonącemu w straszliwym bagnie nieczystości ślusarzowi, ofierze tej nieostrożności."

Łódź w ciągu stu lat (1825 - 1925) stała się potężnym miastem przemysłowym. Liczba ludności w tym okresie wzrosła z tysiąca do pół miliona, a miasto pyszniło się ogromnymi fabrykami, pałacami, elektrownią, gazownią, telefonami, tramwajami. Jednakże żywiołowy rozwój miasta spowodował zaniedbania budowy wodociągów i kanalizacji. Przez miasto płynęły cuchnące rynsztoki, a woda w tysiącach studni zatruwana była bakteriami chorób zakaźnych. W 1901 roku magistrat zlecił opracowanie projektów wodociągów i kanalizacji słynnemu inżynierowi W.H. Lindleyowi. Budowę kanalizacji według tego projektu rozpoczęto dopiero w maju 1925 roku pod kierownictwem inżyniera Stefana Skrzywana.

Miliardy misternie ułożonych cegieł tworzą unikalną podziemną budowlę przypominająca wyglądem i atmosferą średniowieczne zamczysko.

Skrzynka ukryta jest dokładnie w miejscu gdzie w maju 1925 roku rozpoczęto budowę łódzkiej kanalizacji. Ozdobny właz-gwiazda (na który wskazują współrzędne) to wejście do przelewu burzowego na Karolewce. Wmurowane są tam tablice upamiętniające rozpoczęcie prac oraz inżyniera Sir Williama Heerleina Lindleya.

UWAGA ! Kesz ukryty jest na powierzchni, w ogólnodostępnym miejscu, nie wymaga schodzenia do kanału !

Opracowano na podstawie:
"Z dziejów kanalizacji i wodociągów łódzkich", Bieżanowski W., 2005.
zwik.lodz.pl
Kesz bonusowy 16-01-2010 wyniuchały następujące Szczury:
Żywcu (FTF), Wallsony, Zyr, Etna&Mars, Art-Noise, Tati, Sebastian, Krysia, Darkmoory, Angelo, Lenin

Kesz bonusowy reaktywowany, szczegóły na priv.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Prace przy budowie połączenia kanału z rzeką Karolewką - 1930.
Budowa kanału w ulicy Karolewskiej. Okolice Dworca Kaliskiego - 1926.
Karolew - 1926.
Pamiątkowa tablica.
SIR W. H. LINDLEY + 1917, foto darkmoor
Karolewka 2010, foto darkmoor
Bonusowy logbook