Podobizna pianistki wkomponowana w symbolicznie klawisze fortepianu ozdobiła podwójną ścianę kamienicy przy ul. Hallera 9 (tuż przy wejściu na targowisko miejskie). Autorką projektu jest znana polska malarka i ilustratorka - Marta Frej.
Urodzona w Rybniku prof. Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, zdobywająca laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Artystka koncertuje w najważniejszych salach i z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Przez wiele lat zasiadała w jury Konkursu Chopinowskiego. W 2017 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.
Dzieciństwo spędziła na Śląsku. Jej rodzina ze strony matki pochodziła ze Lwowa. Matka grała dobrze na fortepianie. Ojciec, Karol Grychtoł, pracował w rybnickim starostwie.
Od 6 roku życia uczyła się gry na fortepianie u Wandy Chmielowskiej. Jeździła do niej z rodzicami na lekcje dwa razy w tygodniu z Rybnika do Katowic.
Jest laureatką VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. W 1956 zdobyła III nagrodę na Międzynarodowym konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie. W latach 1958 i 1959 otrzymała nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano i konkursie w Rio de Janeiro.
Koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Ma bardzo szeroki repertuar sięgający od Bacha, przez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, aż po klasyków XX wieku. Dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Bergen, Atenach, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku.
Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Od 1986 do 2007 roku prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji.
Była żoną muzykologa Janusza Ekierta.
Za:wikipedia.pl