
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 1 m n.p.m.

Województwo:
Polska > zachodniopomorskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Normalna

Status:
Gotowa do szukania

Czas:
0:10 h

Długość trasy:
b.d.

Data ukrycia: 05-12-2009

Data utworzenia: 05-12-2009

Data opublikowania: 05-12-2009

Ostatnio zmodyfikowano: 31-10-2012

107x znaleziona

7x nieznaleziona

1 komentarze
7 obserwatorów

52 odwiedzających

85 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
drachim, DriadaK, martamatylda, MichAsie
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Ruiny klasztoru Augustianów.
Do Jasienicy zakonnicy zostali sprowadzeni w 1331 roku przez księcia pomorskiego Barnima III. Augustianie uregulowali rzekę Gunicę, założyli młyn, posiadali kilka karczm, uprawiali chmiel, hodowali, owce, świnie, a od księcia mieli zgodę na połów ryb na Zalewie Szczecińskim. Początkowo na tym miejscu znajdował się kościół, wybudowany na tak zwanym Wzgórzu Maryjnym, a dopiero w XIV wzniesiono klasztor w stylu gotyckim. Klasztor posiadał własne stajnie, wodociąg, szpital, bibliotekę (założoną przez proboszcza Eckharda).
Po kasacie klasztoru (w 1534 roku), związanej z wprowadzeniem reformacji w księstwie pomorskim, budowla pełniła funkcje świeckie: w latach 1543–1583 znajdowało się tutaj kolegium nauczycielskie, założone przez księcia Barnima XI, a następnie klasztor został przekształcony w książęcy zamek myśliwski.
latach 60. XX wieku górne kondygnacje zostały rozebrane. Pozostawiono parterowe mury w formie tzw. trwałej ruiny. Zachowały się mury obwodowe skrzydła południowego i wschodniego, do wysokości pierwszego piętra, oraz piwnice. Co roku odbywa się tu Jarmark Augustiański.
Kesz schował się pod jednym z drewnianych pomostów w ruinach (skrajnym). Pomoc na spojlaku. Do ruin najlepiej dojść od strony kościoła. Tam też można zaparkować auto.