Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Trzy Bramy - OP21E4
Czyli Olsztyn, którego już nie ma nr I
Właściciel: slawson1991
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 114 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Bardzo duża
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 28-11-2009
Data utworzenia: 28-11-2009
Data opublikowania: 28-11-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 17-12-2010
43x znaleziona
2x nieznaleziona
14 komentarze
watchers 4 obserwatorów
5 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
21 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agnes103, arbuzzowa&czestmir, baca716, boksyt, bumtrza, czestmir, darkmoory, ewa., Grazka, Ja-Sir, KIKUS_1, malamilenka, martuś, miga, nabuhonodozor, Qbacki, r00t7, schron, secret321, snp, Wojtuś143
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Potrzebna latarka  Potrzebny kompas  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

 

Pragnę zaprosić Was do odwiedzenia miejsc, w których nie zobaczycie tego, co chciałbym pokazać;)do miejsc, które już nie istnieją, przez wielu zapomniane, a które stanowią ważną i ciekawą historie Olsztyna.

W XIV w. Olsztyn to było miasto zbudowane na planie elipsy, z dwunastoma uliczkami, centralnie położonym rynkiem z ratuszem. Obiekty rzemieślnicze i gospodarcze były na obrzeżach miasta. Na przeciwległych flankach miasta stanął zamek i kościół św. Jakuba, arcydzieła gotyckie. Całość była otoczona łańcuchem ceglanych murów obronnych z trzema bramami i dwoma furtami. Bramę Górną, nazywaną też Wysoką, postawiono u wylotu głównej drogi do miasta od strony północnej, Bramę Dolną u jej wylotu od strony południowej, zaś Bramę Młyńską u podnóża zamku, na północno-zachodniej krawędzi murów miejskich.

Brama Górna, która dzięki jej ciągłemu użytkowaniu jako jedyna przetrwała do naszych czasów, początkowo pełniła funkcje obronne. W 1788r. umieszczono w niej zbrojownie szwadronu dragonów. W 1858r. przebudowano ją na więzienie a po 40 latach oddano ją do dyspozycji policji państwowej. W 1919r. urządzono w niej pierwsze w Olsztynie schronisko młodzieżowe. Po II wojnie światowej budowlę odrestaurowano, przeznaczając na cele turystyczne, którym służy do dziś jako hotel.

Brama Dolna (N 53 46.492 E 20 28.454) wielokrotnie przebudowywana i remontowana, znacznemu nadwyrężeniu uległa podczas pożaru spowodowanego przez Szwedów w roku 1708. Mocno też ucierpiała przy kolejnym pożarze w 1803, kiedy to spłonęły domy stojące przy zachodniej krawędzi ulicy Prostej. Zawaliła się do reszty w 1806r.

Co do Bramy Młyńskiej (N 53 46.682 E 20 28.567) to niewiele udało mi się zdobyć materiałów na jej temat. Podobno była nazywana też Furtą. A właściwa nazwa pochodziła od młynów zbożowych, młyna olejowego i młyna mielącego korę dębową stojących w pobliżu bramy, ale już poza murami miasta. Latem 2006r. archeolodzy odkopali fundamenty Bramy Młyńskiej, po czym znów zostały one zakopane.

 

Skrzynka – multicache prowadzi poprzez te miejsca, a każda brama skrywa jeszcze dodatkowe tajemnice, których poznanie skompletuje hasło skrzynki.

Hasło pisane jest łącznie wielkimi literami A+B+C (info o C znajdziesz w logbooku)

 

Pierwszej skrzynki (mikro) szukaj przy Wysokiej Bramie od strony Placu Jedności Słowiańskiej, po prawej stronie, tam gdzie jest tablica pamiątkowa ze św. Jakubem. Szukaj na dole w samym rogu. Wyciągnij z chodnika luźny kamień przy murze, trzeci licząc od ściany z tablicą - teraz dodatkowo kamień ma namalowane czerwone litry OC. Skrzynka jest w bocznej ściance kamienia. Nie trzeba kopać! Proszę też nie wyciągać innych kamieni! Wewnątrz skrzynki umieściłem też "przyjaciela" pomocnego przy wyciąganiu zawartości.

Finał - trzeci etap - to pięciolitrowy pojemnik - eksperymentalny, nie mam pojęcia jak się będzie sprawował, dlatego zdobywców proszę też o raporty w tej sprawie. Proszę uważać, gdyż najłatwiej zdekonspirować skrzynkę już po jej odłożeniu. No i pamiętaj, że to jeszcze nie koniec! Musisz zdobyć punkt C - najtrudniejsze zadanie jeśli chodzi o konspiracyjne podjęcie elementu.

 

Skrzynkę, ze względu na bardzo uczęszczane miejsca ukrycia, najlepiej zdobywać wieczorową porą lub w kilka osób (można zasłonić podejmującego kesza).

Powodzenia!

 

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki lecz prowadzą do Bramy Górnej

 

Bardzo proszę o uszanowanie miejsca - ZABYTEK - i o troskę, by dokładnie odkładać wszystko na swoje miejsce.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
stary plan Olsztyna
miejsce ukrycia skrzynki startowej
W tym miejscu była Brama Młyńska
fundamenty Bramy Młyńskiej wykopane w 2006r.
młyny
jeden z
Brama Dolna musiała stać gdzieś w miejscu tych dwóch osób
dokładna lokalizacja startowej skrzynki