Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Trzy Bramy - OP21E4
Czyli Olsztyn, którego już nie ma nr I
Owner: slawson1991
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 114 m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Multicache
Size: Very large
Status: Archived
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 28-11-2009
Date created: 28-11-2009
Date published: 28-11-2009
Last modification: 17-12-2010
43x Found
2x Not found
14 notes
watchers 4 watchers
5 visitors
33 x rated
Rated as: Excellent
21 x recommended
This cache is recommended by: Agnes103, arbuzzowa&czestmir, baca716, boksyt, bumtrza, czestmir, darkmoory, ewa., Grazka, Ja-Sir, KIKUS_1, malamilenka, martuś, miga, nabuhonodozor, Qbacki, r00t7, schron, secret321, snp, Wojtuś143
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Torch needed  Compass  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

 

Pragnę zaprosić Was do odwiedzenia miejsc, w których nie zobaczycie tego, co chciałbym pokazać;)do miejsc, które już nie istnieją, przez wielu zapomniane, a które stanowią ważną i ciekawą historie Olsztyna.

W XIV w. Olsztyn to było miasto zbudowane na planie elipsy, z dwunastoma uliczkami, centralnie położonym rynkiem z ratuszem. Obiekty rzemieślnicze i gospodarcze były na obrzeżach miasta. Na przeciwległych flankach miasta stanął zamek i kościół św. Jakuba, arcydzieła gotyckie. Całość była otoczona łańcuchem ceglanych murów obronnych z trzema bramami i dwoma furtami. Bramę Górną, nazywaną też Wysoką, postawiono u wylotu głównej drogi do miasta od strony północnej, Bramę Dolną u jej wylotu od strony południowej, zaś Bramę Młyńską u podnóża zamku, na północno-zachodniej krawędzi murów miejskich.

Brama Górna, która dzięki jej ciągłemu użytkowaniu jako jedyna przetrwała do naszych czasów, początkowo pełniła funkcje obronne. W 1788r. umieszczono w niej zbrojownie szwadronu dragonów. W 1858r. przebudowano ją na więzienie a po 40 latach oddano ją do dyspozycji policji państwowej. W 1919r. urządzono w niej pierwsze w Olsztynie schronisko młodzieżowe. Po II wojnie światowej budowlę odrestaurowano, przeznaczając na cele turystyczne, którym służy do dziś jako hotel.

Brama Dolna (N 53 46.492 E 20 28.454) wielokrotnie przebudowywana i remontowana, znacznemu nadwyrężeniu uległa podczas pożaru spowodowanego przez Szwedów w roku 1708. Mocno też ucierpiała przy kolejnym pożarze w 1803, kiedy to spłonęły domy stojące przy zachodniej krawędzi ulicy Prostej. Zawaliła się do reszty w 1806r.

Co do Bramy Młyńskiej (N 53 46.682 E 20 28.567) to niewiele udało mi się zdobyć materiałów na jej temat. Podobno była nazywana też Furtą. A właściwa nazwa pochodziła od młynów zbożowych, młyna olejowego i młyna mielącego korę dębową stojących w pobliżu bramy, ale już poza murami miasta. Latem 2006r. archeolodzy odkopali fundamenty Bramy Młyńskiej, po czym znów zostały one zakopane.

 

Skrzynka – multicache prowadzi poprzez te miejsca, a każda brama skrywa jeszcze dodatkowe tajemnice, których poznanie skompletuje hasło skrzynki.

Hasło pisane jest łącznie wielkimi literami A+B+C (info o C znajdziesz w logbooku)

 

Pierwszej skrzynki (mikro) szukaj przy Wysokiej Bramie od strony Placu Jedności Słowiańskiej, po prawej stronie, tam gdzie jest tablica pamiątkowa ze św. Jakubem. Szukaj na dole w samym rogu. Wyciągnij z chodnika luźny kamień przy murze, trzeci licząc od ściany z tablicą - teraz dodatkowo kamień ma namalowane czerwone litry OC. Skrzynka jest w bocznej ściance kamienia. Nie trzeba kopać! Proszę też nie wyciągać innych kamieni! Wewnątrz skrzynki umieściłem też "przyjaciela" pomocnego przy wyciąganiu zawartości.

Finał - trzeci etap - to pięciolitrowy pojemnik - eksperymentalny, nie mam pojęcia jak się będzie sprawował, dlatego zdobywców proszę też o raporty w tej sprawie. Proszę uważać, gdyż najłatwiej zdekonspirować skrzynkę już po jej odłożeniu. No i pamiętaj, że to jeszcze nie koniec! Musisz zdobyć punkt C - najtrudniejsze zadanie jeśli chodzi o konspiracyjne podjęcie elementu.

 

Skrzynkę, ze względu na bardzo uczęszczane miejsca ukrycia, najlepiej zdobywać wieczorową porą lub w kilka osób (można zasłonić podejmującego kesza).

Powodzenia!

 

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki lecz prowadzą do Bramy Górnej

 

Bardzo proszę o uszanowanie miejsca - ZABYTEK - i o troskę, by dokładnie odkładać wszystko na swoje miejsce.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
stary plan Olsztyna
miejsce ukrycia skrzynki startowej
W tym miejscu była Brama Młyńska
fundamenty Bramy Młyńskiej wykopane w 2006r.
młyny
jeden z
Brama Dolna musiała stać gdzieś w miejscu tych dwóch osób
dokładna lokalizacja startowej skrzynki