Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Legendy Góry i okolic – pociąg widmo - OP9FLB
Owner: corcia2
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-11-2021
Date created: 12-10-2021
Date published: 16-11-2021
Last modification: 16-11-2021
11x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
27 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

„Legendy z Góry i okolic” to seria keszy poświęconych podaniom, opowieściom i miejscom legendarnym związanym z miejscowościami powiatu górowskiego. Do tej pory zarówno Góra jak i jej okolica pozostawała białą plamą na geokeszerskiej mapie ale okazuje się, że ma się czym pochwalić - również przed geokeszerską bracią. „Legendy” wraz z inną serią („Zapomniane Perły”), postarają się tą białą plamę wypełnić. W zebranych podaniach pochodzących z okolicznych miejscowości przeplatają się nietypowe i tragiczne życiorysy, paniczne lęki, siły tajemne, nienawiść czy wielka miłość. I nie ważne ile w danej opowieści jest z prawdy a ile z fikcji, czy to, że niektóre z nich trącają „myszką” lub trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Istotne jest, że przetrwały w pamięci potomnych do dziś i choćby z tego względu warto je przytoczyć jako integralną cześć historii regionu. Niech przyciągają i „straszą” małych, może też pobudzą do refleksji, a starszych niech zapraszają do zapoznania się z wybranymi, zapomnianymi niejednokrotnie już miejscami. Tak więc znacie? Nie? To przeczytajcie…


 

 

Od niepamiętnych czasów pojawiają się opowieści o duchach ukazujących się w starych zamkach i na cmentarzach, w nawiedzonych miejscach czy domach. Znanych jest również wiele niesamowitych historii o statkach-zjawach czy pojawiających się i znikających samolotach. A kolej...? Jak się okazuje kolej także nie jest pod tym względem wyjątkiem, a historie (choć może nie tak liczne) z upiornymi składami poruszającymi się nocami po szynach, mknącymi przez lasy lub pustkowia również robią niesamowite wrażenie pobudzając ludzką wyobraźnię.

W opowieściach, legendach pociągi-widma zwykle wyłaniają się z nocnych mgieł. Bywają przezroczyste, płonące lub rozmyte. Zwykle pochodzą z minionych epok. Niejednokrotnie suną w miejscach gdzie niegdyś były tory, a obecnie od dawna ich już tam nie ma. „Kursują” regularnie, lub określonych porach roku. Niektóre pojawiają się w rocznicę tragicznych wydarzeń z nimi związanych lub nieregularnie - zwiastując dopiero ich nadejście. Czasem są ciemne, opuszczone i milczące, lecz i bywa, że przypadkowi świadkowie klną się, iż widzieli w nich zjawy i słyszeli głosy.

Swoje pociągi widma mają: St. Louis, Statesvill, Medicine Hat, Sztokholm. Regularnie widywany jest pociąg pogrzebowy prezydenta Abrahama Lincolna; pociąg sanitarny pełen rannych, zbombardowany pod koniec II wojny światowej na terenie Niemiec czy też jeden z najbardziej zagadkowych – zaginiony we Włoszech w 1911 roku skład trzech wagonów turystycznych.

W polskiej literaturze motyw pociągów–widm rozpowszechnił Stefan Grabiński (1887-1936) w swoich opowiadaniach grozy: „Głucha przestrzeń”, „Ślepy tor”, „Smoluch”, „Sygnały”czy „Błędny pociąg”. Z powodzeniem można je odnaleźć w sieci do czego Was zachęcamy.

 

Jak się okazuje i nasz region ma swój pociąg-widmo, który przetrwał w legendzie do dziś. Pojawiał się (a może i nadal się pojawia...) w okolicach leśnego skrzyżowania w gminie Wąsosz, między Pobielem, a Wodnikami. Miał jakoby nadjeżdżać o północy od strony Świniar. Niespotykane, niewytłumaczalne i niepokojące okolicznych mieszkańców zjawisko, na tyle często się powtarzało, że pewnego wieczoru grupa śmiałków zebrała się w celu skontrolowania tego mirażu na szynach. I ponoć.... zobaczyli go na własne oczy. W składzie, który nadjechał żarzyły się koła, z okien buchały płomienie ognia, a w powietrzu, w promieniu kilkuset metrów unosił się – według relacji - „zapach śmierci”. Z przemykających wagonów dobywały się krzyki i jęki osób wołających pomocy. Opowiadanie to na tyle zelektryzowało okoliczną ludność, że niewielu z okolicznych mieszkańców miało ochotę zapuszczać się w tamtejszy las. Ale byli i tacy, jak żona miejscowego piekarza, którzy na własne oczy pragnęli zweryfikować autentyczność opowieści. I wkrótce udało się jej ujrzeć upiorny pociąg i usłyszeć głosy potępieńców. Ze strachu nie mogła iść dalej i gdyby nie pomoc mieszkającego na skraju lasu człowieka nie wiadomo jak by się jej przygoda zakończyła. A co było dalej z ukazującym się pociągiem-widmem? Tego legenda już nie podaje... Może zniknął w pobliskich bagnach, a może ktoś go jeszcze tam widuje...?

 

Gwoli informacji... W miejscu domniemanego pojawiania się tajemniczego pociągu nie przebiegał żaden tor. Nie znaleziono po nim śladu nawet na przedwojennych niemieckich mapach. No ale skoro pociągi widma pojawiały się w miejscach gdzie już torów nie ma, może okolica ta właśnie była jednym z takowych? Pozostaje nam nie dochodzić prawdy, a dać trwać legendzie... Z resztą po co się spierać? Z legendą nie wygrasz...

 

Kesz to mały pojemnik/duże mikro ukryty na kordach w miejscu pojawiania się pociągu – widma. Zawiera logbook, w którym - drodzy keszerzy - własnoręcznym podpisem potwierdzacie, iż na własne uszy i oczy zapoznaliście się z legendą tego miejsca. Maskowanie leśne, raczej nisko.

 

Źródło:

Przeszłość w legendach zaklęta, Góra 2011, s. 64.

Heine Fritz, Heimatbuch des Kreises Guhrau/Schlesien, 1973.

ryc. Pinterest.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 0x All entries