Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 104 m n.p.m.
Województwo:
Polska > mazowieckie
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Normalna
Status:
Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-09-2009
Data utworzenia: 28-09-2009
Data opublikowania: 28-09-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 26-12-2017
141x znaleziona
7x nieznaleziona
21 komentarze
15 obserwatorów
135 odwiedzających
86 x oceniona
Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Transatlantycka Stacja Radiotelegraficzna - uruchomiona 17 listopada 1923 r. na terenie gminy Stare Babice polska radiostacja o znaczeniu militarnym i cywilnym, pracująca w zakresie bardzo niskich częstotliwości VLF i umożliwiająca łączność międzykontynentalną. Jedna z największych tego typu w ówczesnej Europie.
Radiostacja działała do 8 września 1939 kiedy to teren Stacji zajęli Niemcy. Podczas wojny wykorzystywali ją do do wysyłania depesz do jednostek wojskowych w Europie oraz do łączności z U-Bootami pływającymi na Atlantyku. Jesienią 1944 r. na jednym z masztów wybudowali opancerzone stanowisko obserwacyjne, z którego dyżurni przekazywali meldunki o ruchach wojsk na prawym brzegu Wisły. 16 stycznia 1945 r. hitlerowcy wysadzili wszystkie maszty i zniszczyli zabudowania techniczne. Po wojnie konstrukcje pocięto i wywieziono w nieznanym kierunku.
Na chwilę obecną pozostały niemal zapomniane resztki potężnej niegdyś konstrukcji. W lesie, na północny i południowy zachód od osiedla Boernerowo, znajdują się zachowane fundamenty masztów, cewek, budki strażnicze i ruiny budynków technicznych. Ocalały też bloki mieszkalne dla personelu, przebudowane około 2000 r.
Wygląd masztów za czasów ich świetności. Teraz rośnie tam las.
Ciekawostki warte uwagi:
- w wrześniu 1939 roku obrona powierzona została 5 baterii 54 Pułku Artylerii oraz 3 batalionu 26 Pułku Piechoty, którego dowódcą był mjr Jacek Decowski. Jednym z oficerów pułku był ppłk Stanisław Maczek, przyszły dowódca (w stopniu generała) pierwszych polskich formacji pancerno-motorowych, na czele których walczył w trzech kampaniach na terenie kilku krajów, od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. Pomnik upamiętniający bohaterską obronę znajduje się vis a vis Klubu WAT na skwerze mjr Jacka Decowskiego (ul. Kaliskiego 25a).
- Fale bardzo długie (VLF) na których pracowała radiostacja mają tę właściwość, że wyniku bardzo małego tłumienia i dużej dyfrakcji rozchodzą się na duże odległości za pomocą fali powierzchniowej. Co więcej, fale VLF mogą przenikać przez wodę morską przez co wykorzystywane są do komunikacji z okrętami podwodnymi.
- kesz znajduje się niedaleko ocalałej budki wartowniczej z napisem "Czuwaj". Leśna droga jest fragmentem dawnej wewnętrznej drogi radiostacji. Ok. 100m od budki znajduje się fragment betonowej podstawy jednego z masztów.
- do kesza dojść można piechotą lub dojechać rowerem od ul. Kocjana. Na trasie, ok. 200m w lesie znajduje się ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci. Do kesza - w prawo.
- Jadąc rowerem prosto można dojechać do Rezerwatu przyrody "Łosiowe Błota" z bardzo fajnymi ścieżkami dla cyklistów.
- uwaga na spacerujące łosie, zające, wiewiórki i wikołaki. OK, żartuję, nie ma wilkołaków. Chyba :-)
- Od grudnia 2017 pozostałości Radiostacji są zabytkiem
Linki zewnętrzne:
- http://hamradio.pl/wiki/Nadawcza_Radiostacja_Transatlantycka_Babice
- http://www.babice-stare.waw.pl/gazeta.php?arch=9
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Transatlantycka_Centrala_Radiotelegraficzna
- http://www.babice.waw.pl/nadajnik_babice_1.htm
- http://www.prw.waw.pl/grupa.php?dig=watki&page=4
Szkoda że takie miejsca niszczeją. Jeszcze kilka-kilkanaście lat i ślad po tym zaginie niszczejąc i zarastając zielem.
Reaktywacja dzięki uprzejmości Iwony i Cezexa