Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
FILIPINKI # początek - OP9AYF
Eigenaar: Karougeka
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-01-2021
Gemaakt op: 10-01-2021
Gepubliceerd op: 13-01-2021
Laatste verandering: 14-11-2021
28x Gevonden
0x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
70 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: areckis, bamba, Miki., rzezimiech, Tropiciele (M&Y), wojtczak(i)
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Szczecin i Filipinki

Ścieżka FILIPINKI to seria keszy przypominająca historię tego mega popularnego dziewczęcego zespołu wokalnego dzisiaj byłby zwany girlsbandem z porównywalną do brytyjskich Spicegirls ale lat 60 i nie tylko.

Nie będę w opisie kesza przedstawiać całej fascynującej je historii, jedynie po krótce jej części w poszczególnych skrzynkach. 

Odsyłam do niezastąpionej Wikipedii, aby doczytać całość (tekst na podstawie kilku opracowań)

1FE6E789-33B2-5F67-0FF7-030458DB1416.jpg

Zespół powstał w roku 1959 w Technikum Handlowym w Szczecinie z okazji uroczystości upamiętniających 15. rocznicę powstania szkoły, z inicjatywy Jana Janikowskiego, nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki w tejże szkole, którego kompozycje wyprzedzały ówczesne polskie czasy. Wokalistki wybrano z 60-osobowego chóru prowadzonego przez Jana Janikowskiego. W skład zespołu wchodziły utalentowane wokalnie chórzystki, wzorowe uczennice: Zofia Bogdanowicz, Małgorzata Gościniak, Elżbieta Klausz, Krystyna Pawlaczyk, Iwona Racz, Anna Sadowa, Krystyna Sadowska i Halina Sztejner, które przybyły wraz z rodzicami na Ziemie Odzyskane tuż po wojnie, tu się wychowały i kształciły, a Szczecin stał się ich drugim domem. Przyjechały z różnych zakątków świata. Zofia Bogdanowicz urodziła się w radzieckim Kazachstanie, Niki Ikonomu - nieopodal Aten, Elżbieta Klausz w Wilnie, Krystyna Pawlaczyk przyjechała z okolic Poznania, Iwona Racz urodziła się w Łodzi, Anna Sadowa przyjechała z Podlasia, Krystyna Sadowska z okolic Gdańska, Halina Sztejner spod Hanoweru. Pierwszym utworem opracowanym na uroczystość były Maki, przedwojenna piosenka o polskich ułanach, skomponowana przez Stanisława Niewiadomskiego do tekstu Kornela Makuszyńskiego.

 

W maju 1963 nadano zespołowi nazwę Filipinki, pochodzącą od nazwy młodzieżowego dwutygodnika dla dziewcząt - „Filipinka”, kiedy to wokalistki zwróciły się do redakcji z prośbą o zgodę. Redakcja wyraziła zgodę na użyczenie nazwy i zorganizowała zespołowi oficjalne chrzciny w Warszawie. Również w tym roku w Kaskadzie, na balu maturalnym dla absolwentów kilku szczecińskich liceów i techników, Filipinki po raz pierwszy wykonały popularną później na całą Polskę piosenkę Do widzenia, profesorze. Występując jako septet, każdy koncert rozpoczynały tytułową piosenką Stoi nas w rzędzie zawsze siedem, by w refrenie zapewnić : " Jedno wspólne imię mamy - Filipinki. Wszystkie tak się nazywamy - Filipinki." Odeszła Halina Sztejner. Powstała nowa piosenka, hit w całej Polsce - Wala twist. Filipinki stały się niezwykle popularne. Występowały w ogólnopolskiej telewizji, nagrały recital telewizyjny w Rostocku, koncertowały w NRD i w Szwecji. W całym kraju powstały setki tzw. girlsbandów, m.in. popularne Alibabki.

 

Dnia 30 września 1965 roku Komisja Egzaminacyjna powołana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznała Filipinkom prawa zespołu zawodowego. W październiku 1965 r., jako pierwszy polski zespół młodzieżowy, wyruszyły na tournée statkiem " Batory" do Kanady i USA, gdzie w ciągu sześciu tygodni pokonały 10 tys. km., dając 49 koncertów w 38 miastach. Koncerty te obejrzało 25 tys. widzów. Otrzymywały tam zapłatę w wysokości 80 dolarów tygodniowo.

 

O skrytce: przedstawia początki istnienia zespołu, czyli ich alma mater przy ul. Sowińskiego 1. Szukaj mikro w maskowaniu. Weź ze sobą coś o pisania. W środku znajdziesz logbook i 5 certyfikatów. UWAGA skrytka dostępna 24/h - szukaj po lewej stronie wejścia na zewnętrznym murze.

 

POLITYKA REAKTYWACJI:

Uprzejmie upraszam o niereaktywowanie tego kesza.

 

ŚCIEŻKA FILIPINKI SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH SKRZYNEK:

LINKI BĘDĄ UMIESZCZANE WRAZ Z POJAWIANIEM SIĘ POSZCZEGÓLNYCH KESZY.

FILIPINKI # POCZĄTEK --> TUTAJ

FILIPINKI # SKWER IM. FILIPINEK -->TUTAJ

FILIPINKI # ULICA IMIENIA FILIPINEK --> TUTAJ

FILIPINKI # TRAMWAJ PESA FILIPINKI -->TUTAJ

FILIPINKI # KAWIARNIA FILIPINKA -->TUTAJ

FILIPINKI # DANA -->TUTAJ

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Spoiler
Logs: Gevonden 28x Niet gevonden 0x Opmerking 6x Alle logs