...zmierzch zapada, przemknął za wrotami czarny jeździec i całkiem się już ściemniło, świecą tylko oczy czaszek...
Latarnie Umarłych to stawiane w okresie średniowiecza murowane budowle w formie kolumn lub filarów. Powstawały najczęściej we Włoszech, Francji, Niemczech, a sporadycznie w Polsce i Czechach. Umieszczano je wszędzie tam, gdzie pojawiała się śmierć. Głównie na cmentarzach, ale także przy szpitalach, leprozoriach i przytułkach. Ostrzegały podróżnych i mieszkańców przed niebezpieczeństwem (np. zarażeniem się chorobą), jednocześnie stając się punktami orientacyjnymi. Latarnie były zazwyczaj bardzo wysokie by znacząco górować nad otoczeniem, palący się w ich górnej części płomień kaganka docierał do każdego miejsca w okolicy. Ogień ten palił się dla wszystkich zmarłych, niewyróżniając pojedynczych osób ani rodzin. W sensie symbolicznym był to element zacierania się granicy między życiem, a śmiercią. Zmuszał do wspomnienia słów "memento mori" i odbycia krótkiej modlitwy w intencji zmarłych. W nocy rozświetlały nekropolie, by martwi nie gnębili żywych, chowając w cieniu upiory i dusze ludzi, którzy nie zaznali spokoju. Według niektórych wierzeń budowle te pomagały umarłym pozostającym poza swym grobem powrócić do niego przed nastaniem dnia.
Przy Kościele św. Wojciecha w Kielcach znajduje się taka latarnia, która jest pozostałością po cmentarzu który niegdyś tam istniał. Została ona wzniesiona w 1732 roku. Przez otwory w kamieniu wpada do niej światło oświetlając znajdującą się w środku postać Chrystusa Frasobliwego. Na cokole wyryty został interesujący napis, niestety dziś nie da się go w pełni odczytać. ANNO DOMINI 1732 DIE 2X* APRILIS KPWDK
CIAŁA LUCKIE NA TEM MIESCV SPOCZYWAJZCE
VPRASZAJE POBOZNOSCI WASZY (-------- --------) OIE
POZDROWIENIA ANIELSKIE.
Krótka historia tego miejsca (źródło Wikipedia): "Początek kościoła świętego Wojciecha datuje się na rok 1084, kiedy to postawiono w tym miejscu niewielki, modrzewiowy kościół, pełniący funkcję kościoła cmentarnego. Powstał on przy osadzie, która dała początek miastu Kielce. W pochodzącym z 1573 roku testamencie Pawła, wicekustosza kieleckiego, zachował się zapisek na temat przeprowadzonego remontu drewnianego kościoła brzmiący: "zapis na reparację budynków kościoła św. Wojciecha w Kielcach". W roku 1763 na jego miejscu wybudowano barokowy, murowany kościół, który został ufundowany przez kanonika Jana Rogallę. W 1885 roku miała miejsce rozbudowa kościoła, która nadała mu ostateczny wygląd. Autorem projektu rozbudowy był architekt gubernialny Franciszek Ksawery Kowalski."