Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Krzyż Chrystusowy - OP9922
Mikrusik w niekonwencjonalnej formie.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-09-2020
Date created: 13-09-2020
Date published: 14-09-2020
Last modification: 12-12-2021
16x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
40 visitors
11 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kiedyś postanowiłem przejeżdżając po raz kolejny przez Jelcz skręcić w boczną ulicę koło parku. Jechałem wzdłuż muru i odkryłem ten piękny krzyż na końcu drogi. Postanowiłem wtedy, że kiedyś tutaj założę swojego pierwszego kesza. Co prawda jest on de facto drugim ( pierwszego założyłem niedaleko), ale jest.

Miłego pobytu w parku i zwiedzania okolic po znalezieniu kesza.:)

P.S. 

Dwie wskazówki: Na miejscu można swobodnie zaparkować samochód. Weż jednak coś do pisania.

 

Kilka słów o krzyżu:

Sam krzyż pochodzi z roku 1866. Widnieje na nim napis w języku niemieckim: "Mein Gott auf Dich vertraue ich lass mich nicht zu schanden werden. Ps 24.2".

Jest to wers z biblijnej Księgi Psalmów, który Biblia Tysiąclecia (piąte wydanie) tłumaczy tak: Mój Boże, Tobie ufam, niech nie doznam zawodu.( Psalm 25, 2).Rozbieżność w numeracji Psalmów wynika z tego, że na przestrzeni wieków niektóre Psalmy łączono, niektóre rozdzielano, dlatego tutaj na kamieniu wyryto numer Psalmu 24, który w dzisiejszych tłumaczeniach jest Psalmem 25.

W internecie znalazłem ciekawy komentarz pod zdjęciem: "Według miejscowej tradycji krzyż ustawiono w miejscu, gdzie zginął spadając z konia syn właścicieli pałacu w Laskowicach (krzyż rzeczywiście stoi nietypowo, zasłania światło bramy)".

 

Kilka słów o mieście i parku:

Województwo: dolnośląskie

Powiat: oławski

Miasto i gmina Jelcz-Laskowice położone są we wschodniej części województwa dolnośląskiego na pograniczu z województwem opolskim. Graniczy z gminami: Oława, Czernica, Oleśnica, Bierutów. Gmina składa się z 15 wsi i miasta Jelcz - Laskowice, które otrzymało prawa miejskie w 1987 roku. Park położony jest przy ulicy Witosa 24. Teren parku jest własnością Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, która sprawuje nad nim zarząd. Powierzchnia parku wynosi: 5,2466 ha.

Pierwsze wzmianki dotyczące ówczesnych miejscowości wchodzących w skład obecnego miasta Jelcz-Laskowice sięgają początków XIII wieku. Nazwa Jelcz pochodzi najprawdopodobniej od nazwy ryby Jelec, która zamieszkiwała kiedyś obficie okoliczne wody, a ze względu na zanieczyszczenia jest dziś prawie nieobecna. Natomiast nazwa Laskowice wywodzi się prawdopodobnie od laski opolnej – dawnego symbolu władzy pierwszych Słowian zamieszkujących te tereny, a także może się wywodzić od lasów, które kiedyś obficie porastały te tereny. Od XIV wieku dobrami laskowickimi zawiadywał ród Pretficzów, który za długi w wieku XVII odsprzedaje swoje posiadłości bogatym sąsiadom z Jelcza, Sauermanom, którzy po pewnym czasie noszą już bardziej arystokratyczne nazwisko von Saurma - Jeltsch.
Pałac i park pochodzą z lat 1869-1885. Pałac, będący aktualnie siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice wybudowano w stylu niderlandzkiego neoromantyzmu. Park otaczający pałac urządzono w stylu angielskim, w którym znajdowała się oranżeria z egotycznymi gatunkami roślin.
Po drugiej wojnie światowej, pałac był siedzibą szkoły zawodowej z internatem, a od 1956 roku filią Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach.
Obecnie jest, jak już było wspomniane, siedzibą Urzędu Miasta i Gminy oraz Oddziału Banku Śląskiego.
Pałac otoczony jest parkiem z bogatym, kilkusetletnim drzewostanem, którego powierzchnia wynosi ok. 6 hektarów.
W 1737 roku posadzona tu kilkanaście gatunków egzotycznych drzew i krzewów (tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona, magnolia) a także rodzime gatunki (graby, buki, lipy drobnolistne, dęby, cisy, wiązy i jawory). Obecnie planuje się odrestaurowanie i przywrócenie świetności parku sprzed XVIII wieku. ( źródło:
http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/zespol-palacowo-parkowy-w-jelczu-laskowicach )

Rules of reactivation kontakt z właścicielem
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 16x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions