Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LGP] Królowa węży - OP95P6
Właściciel: kafii
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-05-2020
Data utworzenia: 29-03-2020
Data opublikowania: 12-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 12-07-2020
48x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
53 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AmbasadorSRC, anka221, Aynsley, GFS, hobbbysta, Hr. Jan Usz, jemiolka, Machet, Mhonar, Oni_no_Pejot, R-Sol, Rem-8, słabakinia, Tris, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Królowa węży

(Andrzej Knapik)

W czasach naszych pra-pradziadków, żył w Stanicy leśniczy o przezwisku „Goj”. Znany był on ze swojej chciwości i nieżyczliwości wobec ludzi i zwierząt. Unikali go więc tak ludzie zbierający czasami w lesie chrust, jak i zwierzęta, które - zdawało się instynktownie - wyczuwały z daleka jego obecność.

           Wybrał się pewnej nocy Goj na polowanie, lecz bezskutecznie błąkał się po lesie do świtu. Kiedy już zły i zawiedziony postanowił wracać do domu, spostrzegł, że coś olśniewająco błyszczy w paprociach. Pomyślał, że to odbijają się promienie wschodzącego słońca w porannej rosie, lecz kiedy podszedł bliżej, zobaczył zwiniętego węża, którego głowę zdobiła wspaniała, złota korona, z osadzonymi w niej, a mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy, szlachetnymi kamieniami. Ucieszył się, gdyż łup wydawał się łatwy do zdobycia, a wyglądał przy tym na wielce drogocenny. Kiedy jednak wyciągnął rękę, aby zabrać koronę, wąż przemówił do niego ludzkim głosem:

- Człowieku, ja jestem królową węży, nie waż się zbliżać do mnie, bo spotka cię sroga kara.

Jednak zaślepiony chciwością Goj rzucił się na królową węży, aby ją zabić i ograbić z korony. Królowa wydała okrzyk, po którym ze wszystkich stron lasu wypełzły niezliczone ilości żmij i węży, które rzuciły się na Goja. Usiłował się bronić Goj, lecz jad zrobił swoje.

Znaleźli go rano staniczanie martwego na skraju lasu, który od tamtej pory nazywali

„Gojowym lasem”. Do czasów współczesnych, na określenie tej części stanickich lasów  przetrwała nazwa „Goj”, a w miejscu, gdzie go znaleziono, postawiono drewniany krzyż, który stoi tam do dzisiaj.

 

Krôlowo żmiji

Downo i jeszcze downi we Stônicy żôł feszter Goj. Łoszkliwy to bôł chop: chamiaty, soroń łokropny i niyżyczliwy ludziôm a tyż i gowiedzi. Lepi bôło sie śnim niy spotykać, jak sie szło do lasa po chrôst, a i gowiydź chowała sie przed nim po krzokach i chlywikach, jak czuła, że idzie.

Keryś nocy wybroł sie Goj na gôn. Podarymnicy chodziôł po lesie. Nic niy uszczelôł. Zły jak diosi chcioł już iść nazod, ale narozki uwidzioł, że cosik sie blyszczy we paprociach. Nojprzôd myśloł, że to łod słôneczka, ale jak prziszoł bliży, ujrzoł zwiniynto żmija ze piyknôm, złotôm koronôm na gowie. Korôna aże blyszczała łod drogich kamyni. Uradowoł sie Goj, bo myśloł, że teroski już sie gibko zbogaci, jak chapsnie ta korôna. Już po nia siôngoł, a tu gad łodezwoł sie ludzkim głosym: „Czowieku, jo jest krôlowo żmiji, ani sie nie łopowoż mie chytać, bo spotko cie srogo kara!”

Kaj tam! Goj sie już widzioł bogaty i ciepnył sie po korôna. Krôlowa wrzasła i ze kożdy strôny wypełzły gady i ciepły sie na Goja. Broniôł sie, ale gift zrobiôł swoje. Goj pod niyżywy. Rano znodli go stôniczany na kraju lasa i łod tego czasu tyn kônszczek lasa nazwali „Gojowy las”. Do dzisiej stoji tam krziż drzewiany.

..............................................................................................................................................................................................................................

O keszu:

Znajdź królową pilnującą gniazda węży. Po tym jak ją znajdziesz możesz zmniejszyć swoje pole poszukiwań do promienia 1 metra.

Bądź ostrożny, aby nie zniszczyć skrzynki. Aby otworzyć skrzynkę zewnętrzną należy zwolnić zaczepy po dwóch przeciwnych stronach od wewnętrznej do zewnętrznej. Potem musisz się zmierzyć z gniazdem węży, aby dostać się do logbooka.

Podczas kontroli przed publikacją stwierdziliśmy, że okolica dynamicznie się zmienia. Mamy nadzieję, że kesz przetrwa. Dla ułatwienia kilka pieńków zostało oznaczonych napisem "G", żeby wskazać bliskość skrzynki.

Aby skutecznie zamaskować koniecznie zabierz ze sobą rękawiczki.

...............................................................................................................................................................................................................................

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ją w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

............................................................................................................................................................................................................................

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Najpierw wypatrz matkę
to gdzieś tam