Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#2 Pomnik Przyrody - Dąb szypułkowy - OP947E
Historia Mścięcina i nieistniejącego starego kościoła.
Właściciel: Karougeka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-01-2020
Data utworzenia: 04-01-2020
Data opublikowania: 04-01-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 01-09-2021
29x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
55 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Badzia Gadzia - (BG)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przestawiam dwie skrzynki oznaczające „Pomniki Przyrody” oraz zarys historyczny Mścięcina na terenie gminy i miasta Police. Poniżej wycinek z tablicy informacyjnej.

Dąb przepiękny w dobrym stanie otaczająca zieleń cieszy oko ( w dzień w nocy trochę tu strasznie ze względu na minimalne oświetlenie.

Badania archeologiczne, prowadzone na terenie Mścięcina, udowodniły istnienie śladów pierwotnego osadnictwa już ok. 8 tysięcy lat przed naszą erą. W kilka tysięcy lat później we wczesnym średniowieczu ( prawdopodobnie w IX –X wieku) powstał tu gród obronny wraz z osadą podgrodową.

Pierwsza wzmianka pisana na temat Mścięcina zawarta jest w dokumentach z roku 1321 i odnosi się do przekazania części osady Szczecinowi. Wiemy o tym za sprawą kopii umieszczonej w Pommerches Urkundenbuch (PUB), zbiorze dokumentów średniowiecznych, opracowanych przez ponad 100 lat, od drugiej połowu XiX wieku. (I tom w roku 1868, ostatni w 1990 roku).

17 czerwca 1338 roku Szczecin uzyskał kolejne mścięcińskie terytoria, a 11 listopada 1534 cała wieś stała się własnością miasta Szczecin. Taki stan rzeczy przetrwał kilkaset lat , do roku 1954, kiedy to Mścięcino zostało włączone w obręb Polic.

Pod koniec XVII wieku, w centrum wsi zbudowano kościół o konstrukcji ryglowej. Była to budowla salowa, od strony wschodniej zamknięta trójbocznym prezbiterium. Zachowane do XX wieku. Wyposażenie kościoła pochodziło z XVII i XVIII stulecia. Świeczniki tworzące oświetlenie ambony wykonano w 1724 r. żyrandol pochodził z 1752r., a chrzcielnica – w kształcie anioła trzymającego wydłużona misę – z 1753 roku. Dzwon kościelny został odlany przez Hansa Jacoba Mangolda w 1689 roku.

Wśród parametrów kościelnych wyróżniały się również pozłacany, srebrny kielich z renesansowym zdobieniem, oznaczony datą 1602 oraz należąca do kompletu; też pozłacana, srebrna patera.

Kościół w Mścięcinie był podporządkowany  (Toch zur Politzer Kirce – córka czyli filia) kościołowi w Policach.

W XVIII wieku nastąpiła budowa wału przeciwpowodziowego oddzielającego łąki od rzeki. Wielu mieszkańców wsi posiadało prawo rybołówstwa na Odrze i jej odnogach.

W 1863 roku nastąpiła budowa Messentiner Wald Halle ( Leśnej hali Mścięcińskiej) – największego lokalu gastronomicznego w okolicy. Była to tzw. Restauracja (gospoda) wycieczkowa, popularny w Niemczech „Ausfluglokal”. Cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w roku 1904 został zbudowany kolejny obiekt, który przetrwał do naszych czasów (ul. Przęsocińska 11).

16 czerwca 1907 roku, w miejscowym domu strzeleckim, powołano do życia Mścięcińskie Towarzystwo Leśne (…). Mścięcino stało się uzdrowiskiem klimatycznym i powstała ulica Willowa, która zachowała się do dziś (obecnie ulica Palmowa).

15 października 1939 roku nastąpiło włączenie Mścięcina w obręb Wielkiego Szczecina. W trakcie jednego z ciężkich nalotów bombowych na Fabrykę Benzyny Syntetycznej w Policach. 13 stycznia 1945 roku, w wyniku wybuchu „ miny powietrznej” zniszczone zostały liczne szachulcowe domy, uszkodzony został też miejscowy kościół. Świątynia przetrwała jednak wojnę, została rozebrana dopiero w czasach PRL. Wraz z rozbiórką kościoła zniwelowany został otaczający go cmentarz.

26 kwietnia 1945 roku zarówno Szczecin, jak i jego przedmieścia zostały zajęte przez Rosjan. Pod koniec września 1946 roku Mścięcino zostało przekazane Polsce.

Obecnie północna i wschodnia część Mścięcina oraz ulica Ofiar Stutthofu tworzą polickie Osiedle nr 1. Przystanek kolejowy i niemal całość mścięcińskiego lasu (Messenthiner Wald) pozostają w granicach Szczecina.”

 

O skrytce:

Pojemnik o małej wielkości umieszczony na łonie natury waskowaniu. W środku tematyczny Logbook, chwilowo bez certyfikatów pamiatkowych. Jest załączone pisadło. Lokalizacja skrytki od przystanku kierujemy się do wewnątrz skwerku mając po lewej żywopłot. Lokalizacja na widoku. Zawsze można skorzystać z pompy na wodę , skrzynka blisko niego.

Dojazdy:

Ze Szczecina można dojechać liniami 101 i 107  wsiadamy na placu Rodła przy Radissonie a wysiadamy na przystanku Mścięcino Krzyżówka i spacerek.

Linią 102 z Gocławia przystanek Cisowa dla tej a dla drugiej skrytki Mścięcino Krzyżówka. Linią 103 z Głębokiego wysiadamy na Mazurskiej przechodzimy na drugą stronę i w 107 a wysiadamy na Mścięcino Krzyżówka i spacerek.

Samochodem spokojnie zaparkujecie na ulicy Cisowej i jesteście.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dąb - samotnik
Tablica
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria