Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
#2 Pomnik Przyrody - Dąb szypułkowy - OP947E
Historia Mścięcina i nieistniejącego starego kościoła.
Owner: Karougeka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-01-2020
Date created: 04-01-2020
Date published: 04-01-2020
Last modification: 01-09-2021
29x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
55 visitors
18 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Badzia Gadzia - (BG)
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Torch needed  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Przestawiam dwie skrzynki oznaczające „Pomniki Przyrody” oraz zarys historyczny Mścięcina na terenie gminy i miasta Police. Poniżej wycinek z tablicy informacyjnej.

Dąb przepiękny w dobrym stanie otaczająca zieleń cieszy oko ( w dzień w nocy trochę tu strasznie ze względu na minimalne oświetlenie.

Badania archeologiczne, prowadzone na terenie Mścięcina, udowodniły istnienie śladów pierwotnego osadnictwa już ok. 8 tysięcy lat przed naszą erą. W kilka tysięcy lat później we wczesnym średniowieczu ( prawdopodobnie w IX –X wieku) powstał tu gród obronny wraz z osadą podgrodową.

Pierwsza wzmianka pisana na temat Mścięcina zawarta jest w dokumentach z roku 1321 i odnosi się do przekazania części osady Szczecinowi. Wiemy o tym za sprawą kopii umieszczonej w Pommerches Urkundenbuch (PUB), zbiorze dokumentów średniowiecznych, opracowanych przez ponad 100 lat, od drugiej połowu XiX wieku. (I tom w roku 1868, ostatni w 1990 roku).

17 czerwca 1338 roku Szczecin uzyskał kolejne mścięcińskie terytoria, a 11 listopada 1534 cała wieś stała się własnością miasta Szczecin. Taki stan rzeczy przetrwał kilkaset lat , do roku 1954, kiedy to Mścięcino zostało włączone w obręb Polic.

Pod koniec XVII wieku, w centrum wsi zbudowano kościół o konstrukcji ryglowej. Była to budowla salowa, od strony wschodniej zamknięta trójbocznym prezbiterium. Zachowane do XX wieku. Wyposażenie kościoła pochodziło z XVII i XVIII stulecia. Świeczniki tworzące oświetlenie ambony wykonano w 1724 r. żyrandol pochodził z 1752r., a chrzcielnica – w kształcie anioła trzymającego wydłużona misę – z 1753 roku. Dzwon kościelny został odlany przez Hansa Jacoba Mangolda w 1689 roku.

Wśród parametrów kościelnych wyróżniały się również pozłacany, srebrny kielich z renesansowym zdobieniem, oznaczony datą 1602 oraz należąca do kompletu; też pozłacana, srebrna patera.

Kościół w Mścięcinie był podporządkowany  (Toch zur Politzer Kirce – córka czyli filia) kościołowi w Policach.

W XVIII wieku nastąpiła budowa wału przeciwpowodziowego oddzielającego łąki od rzeki. Wielu mieszkańców wsi posiadało prawo rybołówstwa na Odrze i jej odnogach.

W 1863 roku nastąpiła budowa Messentiner Wald Halle ( Leśnej hali Mścięcińskiej) – największego lokalu gastronomicznego w okolicy. Była to tzw. Restauracja (gospoda) wycieczkowa, popularny w Niemczech „Ausfluglokal”. Cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w roku 1904 został zbudowany kolejny obiekt, który przetrwał do naszych czasów (ul. Przęsocińska 11).

16 czerwca 1907 roku, w miejscowym domu strzeleckim, powołano do życia Mścięcińskie Towarzystwo Leśne (…). Mścięcino stało się uzdrowiskiem klimatycznym i powstała ulica Willowa, która zachowała się do dziś (obecnie ulica Palmowa).

15 października 1939 roku nastąpiło włączenie Mścięcina w obręb Wielkiego Szczecina. W trakcie jednego z ciężkich nalotów bombowych na Fabrykę Benzyny Syntetycznej w Policach. 13 stycznia 1945 roku, w wyniku wybuchu „ miny powietrznej” zniszczone zostały liczne szachulcowe domy, uszkodzony został też miejscowy kościół. Świątynia przetrwała jednak wojnę, została rozebrana dopiero w czasach PRL. Wraz z rozbiórką kościoła zniwelowany został otaczający go cmentarz.

26 kwietnia 1945 roku zarówno Szczecin, jak i jego przedmieścia zostały zajęte przez Rosjan. Pod koniec września 1946 roku Mścięcino zostało przekazane Polsce.

Obecnie północna i wschodnia część Mścięcina oraz ulica Ofiar Stutthofu tworzą polickie Osiedle nr 1. Przystanek kolejowy i niemal całość mścięcińskiego lasu (Messenthiner Wald) pozostają w granicach Szczecina.”

 

O skrytce:

Pojemnik o małej wielkości umieszczony na łonie natury waskowaniu. W środku tematyczny Logbook, chwilowo bez certyfikatów pamiatkowych. Jest załączone pisadło. Lokalizacja skrytki od przystanku kierujemy się do wewnątrz skwerku mając po lewej żywopłot. Lokalizacja na widoku. Zawsze można skorzystać z pompy na wodę , skrzynka blisko niego.

Dojazdy:

Ze Szczecina można dojechać liniami 101 i 107  wsiadamy na placu Rodła przy Radissonie a wysiadamy na przystanku Mścięcino Krzyżówka i spacerek.

Linią 102 z Gocławia przystanek Cisowa dla tej a dla drugiej skrytki Mścięcino Krzyżówka. Linią 103 z Głębokiego wysiadamy na Mazurskiej przechodzimy na drugą stronę i w 107 a wysiadamy na Mścięcino Krzyżówka i spacerek.

Samochodem spokojnie zaparkujecie na ulicy Cisowej i jesteście.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dąb - samotnik
Tablica
Log entries: Found 29x Not found 1x Note 2x Picture 1x All entries Gallery