Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Janiki – partyzancki kamień pamięci - OP935W
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-10-2019
Gemaakt op: 01-11-2019
Gepubliceerd op: 01-11-2019
Laatste verandering: 15-09-2020
14x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
36 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: gorzeb, grafen, MagdalenaD, skalpelx, Tris, unkas
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Na trasie czerwonego pieszego Szlaku Walk Partyzanckich znajduje się partyzancki kamień pamięci. Znajduje się na nim napis:

W tym miejscu pod Janikami 10.VI.1944 r. oddział Armii Krajowej „Ojca Jana” pod dowództwem Bolesława Usowa „Konara” stoczył pierwszą walkę z Niemcami w wielkiej akcji, którą okupanci podjęli w celu zlikwidowania oddziałów partyzanckich w Lasach Lipskich, Janowskich i Puszczy Solskiej. W tej walce Niemcy ponieśli pierwsze straty. W zabitych i rannych po jej stoczeniu oddział „Konara” przemieścił się na Porytowe Wzgórze, gdzie 14.VI.1944 r. wziął udział w największej bitwie partyzanckiej w okresie II wojny światowej na ziemiach polskich.
Fundator: Zbigniew Markut – syn Jana Markuta ps. „Wichura”, uczestnika wspomnianych innych walk.
Bóg, Honor, Ojczyzna.
Janiki, czerwiec 2009.

To pierwszy partyzancki kamień pamięci postawiony przez Zbigniewa Markuta. Drugi z 2011 r. znajduje się w Momotach Górnych przy Dużych Stawach; jest przy mim skrzynka nr OP90LN. Trzeci z 2012 r. znajduje się w Lipie.

O Zbigniewie i Janie Markucie pokrótce można się dowiedzieć z tego artykułu:
https://www.akrzeszow.pl/portfolio-item/zbigniew-markut-odznaczony-krzyzem-zaslugi/

Zbigniew Markut jest synem Jana Markuta, partyzanta w oddziale Armii Krajowej OP 44 „Ojca Jana”, następnie więźnia Sybiru i Władysławy Markut, łączniczki Armii Krajowej na placówce w Jastkowicach. Od najmłodszych lat upowszechnia historię drugiej wojny światowej. Już jako kilkunastoletni chłopiec wraz z rodzicami brał udział w oficjalnych i nieoficjalnych uroczystościach, na których omawiano wojenną działalność Armii Krajowej, mord katyński, powojenną inwigilację NKWD i UB. W 2004 r. zainicjował wydanie książki swego ojca pt. „Wspomnienia” będącej relacją z jego działalności w oddziale partyzanckim i zesłania na Sybir. Po śmierci ojca, w 2006 r., przystąpił do budowy „Partyzanckich Kamieni Pamięci” celem upamiętnienia bitew OP 44 „Ojca Jana”. Jest fundatorem trzech Kamieni: w Lipie, Janikach i Momotach w Lasach Janowskich. Przy „Partyzanckich Kamieniach Pamięci” wielokrotnie organizował uroczystości patriotyczno-religijne.

W styczniu 2019 r. postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, za zasługi w działalności społecznej i działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i upowszechniania wiedzy historycznej, Zbigniew Markut został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

 

Jeszcze a propos wydarzeń, które miały miejsce w Janikach w czerwcu 1944 roku, w starej książce „Przez trzy puszcze. Lasy Lipskie - Lasy Janowskie – Puszcza Solska” autorstwa Grzegorza Rąkowskiego, wydanej w 1984 r. można przeczytać:

„12.VI.1944 r. 30-osobowa grupa partyzantów z oddziału „Przepiórki” pod dowództwem A. Ligęzy („Armata”), stanowiąca ubezpieczenie polsko-radzieckiego zgrupowania partyzanckiego, stoczyła we wsi potyczkę z niemieckim oddziałem rozpoznawczym. W wyniku walki 11 Niemców zostało zabitych.”

 

Natomiast w starym przewodniku z 1982 roku Włodzimierza Wójcikowskiego i Ludwika Paczyńskiego „Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Lipskie” podano taką wzmiankę:

„Naszą drogą [tą przy której stoi kamień pamięci] w czerwcu 1944 r. posuwały się oddziały hitlerowskie uczestniczące w przeciwpartyzanckiej akcji „Sturmwind I”. Tutaj 12 czerwca starło się z nimi ubezpieczenie wystawione przez radziecki oddział Włodzimierza Czepigi [tego, którego symboliczna mogiła jest na Porytowym Wzgórzu]. Po walce partyzanci zaminowali drogę.”

 

Skrzynka to mały klipsiak z akcesoriami.

 

(Skrzynka jest częścią planowanej geościeżki "Śladami por. Bolesława Usowa "Konara")

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Partyzancki kamień pamięci
Logs: Gevonden 14x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij