Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Janiki – partyzancki kamień pamięci - OP935W
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-10-2019
Date created: 01-11-2019
Date published: 01-11-2019
Last modification: 15-09-2020
14x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
36 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: gorzeb, grafen, MagdalenaD, skalpelx, Tris, unkas
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na trasie czerwonego pieszego Szlaku Walk Partyzanckich znajduje się partyzancki kamień pamięci. Znajduje się na nim napis:

W tym miejscu pod Janikami 10.VI.1944 r. oddział Armii Krajowej „Ojca Jana” pod dowództwem Bolesława Usowa „Konara” stoczył pierwszą walkę z Niemcami w wielkiej akcji, którą okupanci podjęli w celu zlikwidowania oddziałów partyzanckich w Lasach Lipskich, Janowskich i Puszczy Solskiej. W tej walce Niemcy ponieśli pierwsze straty. W zabitych i rannych po jej stoczeniu oddział „Konara” przemieścił się na Porytowe Wzgórze, gdzie 14.VI.1944 r. wziął udział w największej bitwie partyzanckiej w okresie II wojny światowej na ziemiach polskich.
Fundator: Zbigniew Markut – syn Jana Markuta ps. „Wichura”, uczestnika wspomnianych innych walk.
Bóg, Honor, Ojczyzna.
Janiki, czerwiec 2009.

To pierwszy partyzancki kamień pamięci postawiony przez Zbigniewa Markuta. Drugi z 2011 r. znajduje się w Momotach Górnych przy Dużych Stawach; jest przy mim skrzynka nr OP90LN. Trzeci z 2012 r. znajduje się w Lipie.

O Zbigniewie i Janie Markucie pokrótce można się dowiedzieć z tego artykułu:
https://www.akrzeszow.pl/portfolio-item/zbigniew-markut-odznaczony-krzyzem-zaslugi/

Zbigniew Markut jest synem Jana Markuta, partyzanta w oddziale Armii Krajowej OP 44 „Ojca Jana”, następnie więźnia Sybiru i Władysławy Markut, łączniczki Armii Krajowej na placówce w Jastkowicach. Od najmłodszych lat upowszechnia historię drugiej wojny światowej. Już jako kilkunastoletni chłopiec wraz z rodzicami brał udział w oficjalnych i nieoficjalnych uroczystościach, na których omawiano wojenną działalność Armii Krajowej, mord katyński, powojenną inwigilację NKWD i UB. W 2004 r. zainicjował wydanie książki swego ojca pt. „Wspomnienia” będącej relacją z jego działalności w oddziale partyzanckim i zesłania na Sybir. Po śmierci ojca, w 2006 r., przystąpił do budowy „Partyzanckich Kamieni Pamięci” celem upamiętnienia bitew OP 44 „Ojca Jana”. Jest fundatorem trzech Kamieni: w Lipie, Janikach i Momotach w Lasach Janowskich. Przy „Partyzanckich Kamieniach Pamięci” wielokrotnie organizował uroczystości patriotyczno-religijne.

W styczniu 2019 r. postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, za zasługi w działalności społecznej i działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i upowszechniania wiedzy historycznej, Zbigniew Markut został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

 

Jeszcze a propos wydarzeń, które miały miejsce w Janikach w czerwcu 1944 roku, w starej książce „Przez trzy puszcze. Lasy Lipskie - Lasy Janowskie – Puszcza Solska” autorstwa Grzegorza Rąkowskiego, wydanej w 1984 r. można przeczytać:

„12.VI.1944 r. 30-osobowa grupa partyzantów z oddziału „Przepiórki” pod dowództwem A. Ligęzy („Armata”), stanowiąca ubezpieczenie polsko-radzieckiego zgrupowania partyzanckiego, stoczyła we wsi potyczkę z niemieckim oddziałem rozpoznawczym. W wyniku walki 11 Niemców zostało zabitych.”

 

Natomiast w starym przewodniku z 1982 roku Włodzimierza Wójcikowskiego i Ludwika Paczyńskiego „Puszcza Solska, Lasy Janowskie i Lipskie” podano taką wzmiankę:

„Naszą drogą [tą przy której stoi kamień pamięci] w czerwcu 1944 r. posuwały się oddziały hitlerowskie uczestniczące w przeciwpartyzanckiej akcji „Sturmwind I”. Tutaj 12 czerwca starło się z nimi ubezpieczenie wystawione przez radziecki oddział Włodzimierza Czepigi [tego, którego symboliczna mogiła jest na Porytowym Wzgórzu]. Po walce partyzanci zaminowali drogę.”

 

Skrzynka to mały klipsiak z akcesoriami.

 

(Skrzynka jest częścią planowanej geościeżki "Śladami por. Bolesława Usowa "Konara")

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Partyzancki kamień pamięci
Log entries: Found 14x Not found 1x Note 0x Picture 1x All entries Gallery