Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mława 1939 - 12 - OP933N
Właściciel: zueira
Założyciel: Cezex
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-10-2019
Data utworzenia: 26-10-2019
Data opublikowania: 29-10-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-04-2020
3x znaleziona
2x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 3 obserwatorów
34 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  GeoHotel  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Wstęp:

Wizna, Bzura, Warszawa, Hel, Kepa Oksywska, Mokra, Kałuszyn, Westerplatte, Kock to nazwy, które nieprzerwanie kojarzą się z wydarzeniami z września 1939 roku, Są miejsca, które mogą opowiedzieć równie ciekawe historie, a powoli popadają w zapomnienie.

 

Jednym z takich miejsc są okolice Mławy. Dziś jest to kolejna miejscowość w drodze nad Bałtyk i kolejna biała plama na keszerskiej mapie. Kiedyś była to przygraniczna kraina, którą ktoś postanowił wykorzystać jako element planu oporu przeciwko wojskom niemieckim. Polodowcowa rzeźba terenu, mokradła i zapora wodna na rzece Mławka wydawały się idealnym miejscem do stawienia czoła  przeciwnikowi. Budowę umocnień tych widocznych do dziś (okopy, schrony) i tych niewidocznych (zapory przeciwczołgowe, wyburzone schrony) rozpoczęto już w lipcu (w sierpniu odcinek pod Rzęgnowem) pod przewodnictwem majora Juliusza Levittoux. Projekt opracowali oficerowie Oddziału III Operacyjnego Sztabu, ppłk dypl. Ignacy Wądołkowski i mjr dypl. Stanisław Mayer, a wizji lokalnej dokonał Rydz-Śmigły. Materiały dostarczono koleją, a budowniczymi stali się, potajemnie zmobilizowani i przerzuceni, żołnierze. Z powodu zaostrzenia stosunków międzynarodowych, dowództwo polskie poprosiło o pomoc władze gminy. Ta nie odmówiła dzięki czemu materiały budowlane z Wółki zaczęły wozić chłopskie furmanki. Zarządzono również pracę na trzy zmiany, a w nocy wspomagano się reflektorami. Ostatecznie z planowanych 100-150 (w zależności od szacunków) schronów betonowych wybudowano 55 oraz liczne umocnienia drewniano ziemne. Na te ostatnie składały się magazyny amunicyjne, kilka rzędów okopów z rowami dobiegowymi, czyli służącymi do przemieszczania się żołnierzy z jednego okopu do drugiego,  stanowiska dział ppanc i zapory przeciwpancerne (skuteczne przeciwko PzKpfw I, II, 35t i 38t), zazwyczaj robione z szyn kolejowych wbitych na sztorc w ziemię, oraz przeszkody przeciwpiechotne, jak np. drut kolczasty czyt pola minowe. Sojusznikami WP miały być też okoliczne bagna i tama spiętrzająca rzekę Mławkę. W tym opisie przytoczymy tylko ciekawostki, bo gdyby opisano tu szczegółowo zbrojenie ścian, sufitów czy fundamentów, mało kto dobrnąłby do końca tekstu.   Obiekty te nie miały kopuł, znanych z np. helskiego plażowego kolegi OP8YE6, co pozwalało na kopanie płytszych fundamentów. Dzięki temu mniejszym problemem były wody gruntowe czy głazy narzutowe. Obserwację przedpola prowadzono z dachu obiektu, na który wchodzono po drewnianej drabinie lub z drewniano-ziemnych umocnień polowych. W środku uświadczymy tylko jedno pomieszczenie, ale za to przemyślane lepiej niż nadmorscy koledzy. Przykładowo do schronu dwustronnego, przypisanych było czterech żołnierzy i dowódca. Znalazło się też miejsce dla czterech skrzyni z amunicją. W ścianie ze strzelnicą znajdowała się wnęka, w której można było umieścić przednie nogi ckm-u. Tylną cześć podpory stawiano na drewnianym stole, który stał tuż przy ścianie. Pozwalało to na zachowanie dobrego kąta ostrzału i zmniejszenie "okienka" dla lufy. W wyniku strzelania ćwiczebnego wydano później nakaz mocowania stołu podłoża na stałe. Wynikało to oczywiście z drgań wywoływanych przez ckm i nie zawsze dokładne wykonanie samego mebla.

 

Ciekawostką jest również zalecenie, aby ściany ze strzelnicami były raczej pozycjonowane do ostrzału flankowego lub skośnego. Umiejscowienie ich frontowo dopuszczano tylko wtedy, gdy schron był dobrze osłonięty przez las lub rzeźbę terenu.

 

  Na podstawie rożnych testów polowych wysokość osi strzelnicy ustalono na około 60cm tak aby zapewnić odpowiednią wysokość lotu pocisków, a jednocześnie uniknąć problemów z zalegającym śniegiem czy zwałami ziemi po ostrzale z bliska. Wytrzymałość schronu planowano poprawić maskowaniem i jakbyśmy to dziś powiedzieli, bieda pancerzem reaktywnym ;)  Schrony zaczęto budować jednak zbyt późno przez co beton (portlandzki) nie był odpowiednio zaschnięty. Proces ten trwał około czterech tygodni, a większość wylewek zrobiono w sierpniu.. Dach pokrywano mniej więcej dwudziestocentymetrową warstwą ziemi i roślinności, ślady po budowie przykrywano siatką maskującą, a ściany boczne okładano ziemią i kamieniami do wysokości około 1 m. Czoło konstrukcji przeważnie stawiano z lepszej jakości betonu.  W mławskich schronach, pomimo braku załamań korytarzy pokrytych strzelnicami, starano się maksymalnie utrudnić zdobycie obiektu. Wejścia broniła dodatkowa ściana boczna zespolona ze schronem u góry, Zaprojektowano również prosty kwadratowy otwór/otwory strzelniczy (obok wylotu dymu z farelki) na rkm bądź granaty, a samo wejście miało wymiary szerokość 0,65 i wysokość 1,20 m. Próg znajdował się 0,5 m. nad podłogą. Co ciekawe dla lepszej wentylacji nie wbudowano tu drzwi, a tylko gdzieniegdzie wejście przesłaniano 0,5 centymetrową płytą stalową.

 

Łączność zapewniały, rozciągnięte wzdłuż linii oporu, kable telefoniczne, a każdy schron był połączony z okopami. Wspominałem o biedabudownictwie i faktycznie przy czytaniu instrukcji wojskowej można się uśmiechnąć dla pomysłów panów inżynierów. Np w celu impregnacji desek(drewno miękkie typu jodła sosna 25-55mm grubości), które pozostawały po wylewkach zalecano smarować... mydłem szarym. Docelowo wszystkie schrony miały być żelbetonowe, ale jeśli dla którejś ściany zabrakło zbrojenia, zalecano je wykonywać z szyn kolejowych. Gdyby Niemcy dostali taki dokument to by w odpowiedzi wysłali do sztabu żandarmerię z alkomatem;)Można się śmiać, ale trzeba pamiętać, że II RP była krajem rozkradzionym przez wycofujących się zaborców i targanym aferami, przy których ekscesy Rywina czy Plichty to zwykłe bazarowe draki, dlatego z materiałami faktycznie mogło bywało różnie. Poza tym kolejowy recycling był uskuteczniany do 2000 r., a pozostałe normy co do piasku czy jakości wody były dość restrykcyjne. Wspomniane już deski razem z siatkami zatopionymi w betonie stanowiły ochronę załogi przed odpryskami. Dlaczego taka ochrona była potrzebna? Spójrzmy na czołgi, które we wczesnych latach świetności traciły swoje załogi, mimo że ostrzał, który przyjęły, nie przebijał pancerza. Jak pisałem wyżej wojna przyszła za wcześnie przez co nie wszystkie umocnienia powstały na czas, a tych istniejących nie udało się wykończyć. W środku zabrakło oświetlenia elektrycznego przez co używano bardziej niebezpiecznych lamp naftowych. Często brakowało też ogrzewania. Pomimo późnego rozpoczęcia prac udało się oczyścić przedpole schronów z wszelkiej roślinności. Atakujący byli ostrzeliwani już już z odległości 2km. Przy planowaniu grubości wylewek ważnymi parametrami były również literki A lub B. Oznaczały one wytrzymałość na ostrzał z dział kalibru 75mm, 105mm, 135mm. W naszym przypadku postawiono na parametry B. Poniżej tabelka:

 

 

Rodzaj schronu

TYP

Wytrzymałość schronu na pociski kalibru

Strop m.

Ściany zewnętrzne

narażone

 

  
nienarażone

Ściany wewnętrzne

nośne

 

 
działowe

Płyta fundamentowa

żelbetowy

 

A

Liczne 75 mm i pojedyńcze 105

0.80

1.00

0.40

0.40

0.30

0.40

B

Liczne 105 mm i pojedyńcze 155

1.00

1.20

0.55

0.40

0.30

0.50

betonowy

 

A

Liczne 75 mm i pojedyńcze 105

1.10

1.40

0.55

0.55

0.40

0.55

B

Liczne 105 mm i pojedyńcze 155

1.40

1.70

0.75

0.55

0.40

0.75

 

 

 

Niemcy nie wiedzieli o nowych przeszkodach w drodze na Modlin i po rozpoczęciu działań wojennych wmaszerowali wprost pod lufy ckm-ów  polskich żołnierzy. Później było tak, jak w wielu innych miejscach podczas kampanii wrześniowej: broniliśmy się dzielnie, ale w końcu musieliśmy się poddać pod przeważającymi siłami dwóch armii państw totalitarnych, atakujących nasze granice z prawie każdej strony. Linie obrony pod Mławą nie były ukończone na czas. Armia niemiecka straciła tam pięć czołgów, a następnie objechała to, czego nie mogła zdobyć, i zagroziła tyłom, zmuszając obrońców do pośpiesznego odwrotu. Tak pośpiesznego, że nie zdążyli nawet wysadzić schronów. Nie pomogła też niekompetencja dowództwa wyższego - ,,generałowie zawsze przygotowują się na wojnę, która już była'', niedoinwestowanie naszej armii i słabo prowadzona polityka zagraniczna. Mimo to możemy być dumni z polskich inżynierów i żołnierzy, bo stworzyli schrony lepsze od alianckich czy czecho-słowackich i równie dobre co niemieckie, które były uważane za najlepsze w tamtym czasie.

 

Jeśli komuś zabraknie certyfikatów, mogę dosłać mailem do samodzielnego druku. Mapki będą się pojawiać w skrzynkach z tej serii i są do wygooglowania w necie.

 

 

O obiekcie:

I tutaj też czysto, bo nie jest łatwo znaleźć interesujący nas obiekt.

 

O skrzynce:

Szukaj w rogu przy dwusiecznej kąta. Może być niedostępny zimą.

Przy tworzeniu keszy wykorzystano:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_M%C5%82aw%C4%85

https://radio7.pl/nie-bedzie-rekonstrukcji-bitwy-pod-mlawa/7875/

https://dobroni.pl/artykul/bitwa-pod-mlawa-1939/572977

https://1infanteriedivision.files.wordpress.com/2012/03/mlawa1.jpg

https://1infanteriedivision.files.wordpress.com/2012/03/mlawa2.jpg

https://1infanteriedivision.files.wordpress.com/2012/03/mlawa6.jpg

http://www.fortyfikacje.net/strona/pozycja_mlawa.htm

http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/mlawa.htm

http://www.warszawka.eu/wp-content/uploads/2017/09/Bitwa-pod-M%C5%82aw%C4%85-w-1939-r..jpg

Instrukcja Saperska, Umocnienia polowe. Część III, Zeszyt II. Schrony Żelbetowe i Betonowe. Rok 1939

http://tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl/polowe.html