Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[86] Jastkowice - Kochany: pomnik bitwy partyzanckiej - OP9305
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-10-2019
Gemaakt op: 17-10-2019
Gepubliceerd op: 17-10-2019
Laatste verandering: 26-08-2020
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
51 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: faramka, galowianie, grafen, MarqoBiker, skalpelx
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

To najstarszy pomnik znajdujący się w Kochanach. Doszedłem do niego przez las od strony stawów kochańskich, nie mając pewności gdzie faktycznie się znajduje. Okazało się, że jest on na skraju lasu i bezpośrednio nie prowadzi do niego żadna droga. W ogóle w to miejsce, gdzie są tylko dwa leśne gospodarstwa, w tym jedno opuszczone, a drugie już nie pracujące, prowadzi niepozorna leśna droga od strony południowej, miejscami niemal ginąca wśród leśnych traw i drzew. Kiedy doszedłem do zabudowań nie było widać żywej duszy, jedynie wybiegł mi na spotkanie mały głośny pies, który koniecznie chciał spróbować jak smakuje moja noga. Ostatecznie udało mi się go udobruchać i potem niemal zostaliśmy przyjaciółmi.

O pomniku oraz stoczonej tu bitwie można poczytać na tablicy informacyjnej stojącej zupełnie w innej części wsi:

„Na skraju lasu, w pobliżu zabudowań Krakowskich, ostatnich zapewne mieszkańców Kochan, przy samej łące stoi ogrodzony łańcuchem kamienny  pomnik skryty między dorodnymi tujami. Napisano na nim dedykację: „W 4-tą rocznicę upamiętnienia bitwy oddziału Gwardii Ludowej im. Bartosza Głowackiego z Niemcami pod Kochanami d. 22.X.1943 r.”
Dawniej odbywały się tu specjalne uroczystości organizowane przez komunistyczną władzę i Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Teraz na nagrobku, co najwyżej ktoś złoży kwiaty. Na nowo ożyło to miejsce w słoneczną niedzielę 29 października 2003 roku, gdy zebrali się kombatanci oraz przedstawiciele lokalnych władz, aby przypomnieć wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat i uczcić pamięć ich uczestników. Tego dnia na pomniku znalazła się nowa, z czarnego szlifowanego kamienia, tablica z dedykacją: „W hołdzie uczestnikom bitwy pod Kochanami w 65 rocznicę Kombatanci u Społeczeństwo, 22 października 2003 r.

Pogodne dni października 1943 roku. Partyzanci Gwardii Ludowej, wciąż głodni broni, zgromadzili się w rejonie Janików i Kochan w oczekiwaniu na sowiecki zrzut. Miał nastąpić w nocy z 20 na 21 lub z 21 na 22 października. Niemcy z samolotów wyśledzili to zgrupowanie zaczęli bowiem pacyfikację Zasania. Okupant zgromadził znaczne siły policyjne – 25 pułk policji, 208 batalion policji ochronnej oraz wojsko, w sumie około 4000 ludzi. Akcję pacyfikacyjną głównie północnej części Zasania rozpoczęto 18 października 1942 roku. Niemcy dzięki lotniczemu zwiadowi natrafili na partyzanckie zgrupowaniem z którym postanowili natychmiast się rozprawić. Z początku partyzanci uzyskali przewagę nad niemiecką forpocztą, lecz wkrótce nadeszły posiłki niemieckie i słabo uzbrojone oddziały GL nie miały szansy na równą walkę. Musiały się wycofać i skierowały się w kierunku Kochan,
Starcie pod Kochanami było najgłośniejszą akcją bojową 3 batalionu GL. W bitwie uczestniczył 3 batalion oraz część 4 batalionu. Najgorętszy bój rozgorzał na polanie leśnej koło wsi Kochany. Po kilkugodzinnej walce partyzanci zdołali się przedrzeć przez kordon obławy. Zginęło pięciu partyzantów a kilkunastu zostało rannych. Z powodu ran zmarł jeden z partyzanckich dowódców Antoni Paleń „Jastrząb”.
Dziś garstka mieszkańców Kochan pielęgnuje Miejsce Pamięci i przekazuje młodym pokoleniom ciężką prawdę o przeszłości tej pięknej śródleśnej osady.”

 

Kesz to mikro pojemnik PET z samym logbookiem, pod drzewem.

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij