Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
63 dni # 60 - OP92C8
Bastion Mokotowa
Eigenaar: iwonia1999
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 24-09-2019
Gemaakt op: 04-09-2019
Gepubliceerd op: 24-09-2019
Laatste verandering: 24-09-2019
48x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
40 x Bekeken
30 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Pułk „Baszta” dowodzony przez ppłk Stanisława Kamińskiego ps. „Daniel” w dniu 1 sierpnia liczył około 2200 żołnierzy i był jedynym oddziałem w południowej Warszawie w tak zwanej „niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej”, który nie uległ rozsypce i utrzymał zajęty teren. Od 1 sierpnia 1944 roku aż do momentu kapitulacji 27 września 1944 roku – oddziały Baszty walczył na Górnym Mokotowie i Dolnym Mokotowie (Sielce, Czerniaków, Sadyba.)

Chętni mogą prześledzić tutaj ordre de bataille Pułku.

W budynku szkoły powszechnej nr 36 przy ul. Woronicza 8 stacjonowała kompania kolarzy SS w sile około 100 żołnierzy. Budynku nie udało się opanować w ataku o godzinie „W” 1 sierpnia. Obiekt ten znajdował się niemal po środku oswobodzonego terenu i stanowił zagrożenie dla oddziałów „Baszty”. Dlatego też 2 sierpnia przystąpiono do kolejnego ataku na budynek i po krótkim stosunkowo boju zdobyto go. Niemiecka załoga została w większości ewakuowana samochodami, kilku Niemców przedarło się do swoich przez pozycje powstańcze. Zdobyto broń, amunicję, żywność i 3 samochody. Budynek stał się kluczowym bastionem obronnym dla tego obszaru zwanego „Rzeczpospolitą Mokotowską”, a obejmującego obszar od Al. Niepodległości aż po Sadybę. Budynek szkoły, mimo uporczywych ataków wroga, udało się utrzymać aż do 26 września.

Na budynku Liceum im. Królowej Jadwigi przy ul. Woronicza 8 znajduje się tablica dedykowana tym wydarzeniom.

Niemal naprzeciwko, u zbiegu ul. Puławskiej i ul. Woronicza na skwerze usytuowana jest głaz z napisem – „Skwer Grupy Artyleryjskiej „Granat” Armii Krajowej 1939-1944 walczącej w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie 1 VIII - 27 IX 1944.”

Przy ul. Puławskiej 113A w Parku „Arkadia” usytuowana jest tablica upamiętniająca walki żołnierzy Pułku „Baszta” o szkołę przy ul. Woronicza.

Skrzynkę dedykuję żołnierzom Pułku „Baszta”.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tablica
Jeśli musisz
Logs: Gevonden 48x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 2x Alle logs Galerij