Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 44 - OP9288
Mostu nie zdobyto
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-09-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 08-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 12-01-2020
40x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
58 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                   keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Żołnierze III Zgrupowania „Konrad” w dniach 1-5 sierpnia 1944 walczyli na Powiślu. 1 sierpnia na punk zborny stawiło się około 330 żołnierzy (68% stanu osobowego). Dowódca por. rez. Juliusz Szawdyn „Konrad”. Zgrupowanie z powodu braku uzbrojenia i silnego oporu wroga nie osiągnęło zaplanowanych celów ponosząc jednocześnie ciężkie straty. Głównym celem było uchwycenie przyczółka mostu Poniatowskiego. Od 6 sierpnia ulega reorganizacji i wchodzi w skład Grupy Bojowej „Krybar”.

Na ścianie budynku przy ul. Tamka 3 znajduje się tablica z informacją - „Tu, w szpitalu powstańczym III Zgrupowania AK „Konrad” 6.9.1944 hitlerowcy zamordowali 7 ciężko rannych żołnierzy wraz z ich kapelanem oraz przy pobliskiej barykadzie około 30 mieszkańców Powiśla". Tuż obok znajdują się dwie tablice dedykowane poległym Powstańcom, którzy zdobyli elektrownię i bronili jej do 7 września 1944 r. Nieco dalej tablica upamiętniająca zdobycie elektrowni przez pracowników, dowodzonych przez dyrektora kpt. Stanisława Skibniewskiego ps. „Cubryna” oraz głaz z tablicą poświęconą dowódcy obrony elektrowni kpt „Cubrynie”.

Dziś nie ma domu o nr 46 (Tamka pod kładką) - w czasie Powstania stacjonował tu sztab Zgrupowania „Krybar”. Pod nieistniejącym nr 48 mieściła się Delegatura Rządu RP na Powiśle, redakcja pisma „Barykada Powiśla”. W Muzeum PW można zobaczyć ocalałe jego numery z pięknymi grafikami prezentującymi Powiśle w dniach Powstania.

Skrzynkę dedykuję Azerom walczącym w szeregach powstańczych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tamka 3
"Cubryna"
Elektrownia
Tu szukaj