Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[55] Janów Lubelski – rzeka Trzebensz - OP922P
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-08-2019
Gemaakt op: 18-08-2019
Gepubliceerd op: 18-08-2019
Laatste verandering: 26-08-2020
19x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
50 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: grafen, starletka
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rzeka Trzebensz to dopływ rzeki Białki, a ta z kolei dopływa do Bukowej. Trzebensz nie byłaby tak sławna, gdyby nie uroczysko Kruczek, koło którego przepływa, i znajdująca się tam kapliczka św. Antoniego. Nieopodal kapliczki, przy mostku na rzece znajduje się też platforma widokowa, niedawno wybudowana, niezaznaczona na mapach.

Rzeka Trzebensz to raj dla bobrów, dlatego przypomnijmy co nieco na temat tych gryzoni.

Bóbr – największy europejski gryzoń o długości ciała dochodzącej do 140 cm i średniej wadze ok. 20 kg. Mają spłaszczony, masywny ogon pokryty pseudołuskami. Palce masywnych kończyn tylnych połączone są błoną pławną, a kończyny przednie są drobne i mają chwytne palce. Charakterystyczne są długie, brunatno-czerwone siekacze górne. Zwierzęta ziemnowodne. Z gałęzi i mułu tworzą tamy, dzięki którym mogą bezpiecznie przemieszczać się po zalanych terenach w poszukiwaniu pokarmu. Żywią się gałęziami, korą, kłączami i liściami drzew i krzewów. Jako schronienia bobry wykorzystują kopane przez siebie nory lub budowane z gałęzi żeremia. Aktualnie populacja bobrów nie jest zagrożona.
Bobry na różne sposoby oddziaływają na poszczególne elementy ekosystemów:
- Retencja wodna – W rozlewiskach bobrowych w skali kraju gromadzone jest co najmniej kilkanaście milionów metrów sześciennych wody, co istotnie wpływa na gospodarkę wodną wielu dorzeczy.
- Tamy bobrowe w górnym biegu rzek są jednym z najbardziej widocznych i charakterystycznych efektów inżynierskiej działalności bobrów wpływającym na renaturalizację.
- Hydrologia – Nawet w znacznej odległości od cieku zmianie ulega chemizm i uwodnienie gleb, jak również skład gatunkowy fauny glebowej. Rozlewiska bobrowe stają się oczyszczalniami wody, gdzie różne zanieczyszczenia wody ulegają sedymentacji, sorpcji i innym przemianom fizykochemicznym.
- Bioróżnorodność  - Zmiana struktury i składu gatunkowego roślinności. Inicjowane są procesy odtwarzania naturalnych zespołów zaroślowych charakterystycznych dla dolin rzek. Rozrasta się również warstwa roślinności zielnej. Powstaje szeroka strefa ekotonowa między wodą a zwartą roślinnością. Obfitość cząstek organicznych oraz zwolnienie prądu sprzyjają gatunkom bezkręgowców wodnych charakterystycznych dla wód stojących oraz ryb, dla których stanowią pożywienie. Przebycie tamy nie stanowi dla ryb większej przeszkody. Podwyższony poziom wody gruntowej sprzyja wykształcaniu się bagnisk i podmokłych łąk, co wpływa na jego atrakcyjność płazów, gadów i ssaków. Stawy bobrowe maja kolosalne znaczenie również dla wielu gatunków ptaków. 

(Tablica informacyjna Natura 2000 – Uroczyska Lasów Janowskich)

Skrzynka – mikro PET z samym logbookiem - ukryta jest dwa metry od drogi leśnej biegnącej wzdłuż rzeki Trzebensz. Drogą tą przebiegają dwa szlaki: pieszy żółty szlak Historyczny i rowerowy niebieski szlak Wyprawa do Leśnego Skarbca. Droga ta prowadzi w większości przez lasy prywatne od szosy Janów Lubelski - Momoty Górne do uroczyska Kruczek.

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Droga przez las
Tutaj szukajcie
Logs: Gevonden 19x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 2x Alle logs Galerij