Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamieniołom przy obozie NKWD. - OP1B7D
Kamieniołom z prehistorią i z historią AK...
Właściciel: Picek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 280 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2009
Data utworzenia: 13-06-2009
Data opublikowania: 15-06-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2009
74x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 4 obserwatorów
62 odwiedzających
49 x oceniona
Oceniona jako: dobra
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: marjag, NivilS, tas_cc, unieski, wąsek224, whynot, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Skrzynka założona wraz z Buggiem i Suzaną, ale FTF i kolejne certyfikaty zostały :) Roztocze - to kraina ciągnąca się łagodnym pasmem wzniesień od Kraśnika aż po Lwów. Na obszarze Roztocza odsłaniają się skały różnego wieku - od wapieni, opok i margli z górnej kredy, przez utwory piaszczyste i węglanowe (neogen - miocen), po gliny i piaski z ostatniego zlodowacenia.
Opoki i margle kredowe to pozostałość po wielkim, ciepłym morzu, które w czasach dominacji dinozaurów rozciągało się na terenie Polski. Na obszarze Roztocza nie było to morze głębokie. W skałach, które się wówczas tworzyły można znaleźć szczątki morskich organizmów: jeżowców, łodzików, amonitów i małży.
Zdarzają się też świadectwa bliskości lądu - przeniesione przez wodę fragmenty roślin czy skamieniałe liście. Znaleziono na tym terenie np liście magnolii.
Przy zakładaniu skrzynki znaleźliśmy:
20090615034.jpg
Skrzynka została założona w ogólnodostępnym nieczynnym już kamieniołomie. W pobliżu kamieniołomu znajdował się obóz NKWD.
Bludek (w niektórych publikacjach Blódek, Błotko, Błudko) - obóz zagłady żołnierzy Armii Krajowej, założony przez NKWD i UB w dniu l X 1944 r. Tutaj przetrzymywano i mordowano żołnierzy AK. Obóz położony był w lesie, przy trasie Józefów - Susiec. Został założony jako filia więzienia na Zamku Lubelskim. Nadzór nad nim sprawowało NKWD. Według relacji mieszkającego w Nowinach Bronisława Malca, dowódcy plutonu AK, do pobliskiej gajówki, zwanej "Błótko ", przyjechał oddział wojska. Żołnierze zbudowali trzy baraki (ok. 30 m długości i 12 m szerokości każdy). Teren ogrodzono płotem z drutu kolczastego. Ogrodzenie miało wymiary ok. 200 m x 150 m. Pierwszych więźniów (kilkadziesiąt osób) przywieziono prawdopodobnie już jesienią 1944 r. Wybudowali łagier. W Błudku byli więzieni głównie byli żołnierze Armii Krajowej, ale też innych organizacji niepodległościowych. Byli to ci, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i przyznali się do swego rodowodu, a także ci, którym nic nie udowodniono, ale podejrzewano o przynależność do AK. Do czasu wykonania wyroku żołnierze pracowali w pobliskich kamieniołomach. Obóz został zlikwidowany 26 III 1945 r przez oddział AK. Podczas akcji zginął dowódca obozu Władimir Konowałow i rozbrojono 120 żołnierzy. Nie udało się jednak uratować więźniów. Jeszcze przed akcją zostali oni przeprowadzeni pod eskortą do stacji PKP w Długim Kącie, ich dalszy los jest nieznany. Obecnie na terenie obozu w Błudku znajduje się symboliczny cmentarz.
Więcej o tym obozie: TU
Zdjęcie pobliskiej tablicy pamiątkowej:
20090615029.jpg Uwaga! Jesteś z okolic? Może chcesz przejąć tą skrzynkę? Chętnie oddam bo nie jestem zbyt często w tym miejscu. Mam tylko nadzieję, że świadomie i z odpowiedzialnością podejmiesz się zwykłych czynności właściciela skrzynki, przede wszystkim serwisu w razie potrzeby. Jeśli chcesz - ta skrzynka może być Twoja. Napisz.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Puszcza Solska  -  PLB060008
Uroczyska Puszczy Solskiej  -  PLH060034
natura2000
Obrazki/zdjęcia
widok od skrzynki
spojlerek
spojler2-ukrycie