Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[23] Szklarnia – platforma widokowa na koniki biłgorajskie - OP91E8
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-07-2019
Date created: 22-07-2019
Date published: 22-07-2019
Last modification: 07-09-2020
42x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
69 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Bestje, dawidnd, galowianie, MasterMorphix, ronja
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jak pisze w książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty” (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, 2018) Zenon Łukasz Baranowski:

W leśnej osadzie Szklarnia znajduje się ostoja konia biłgorajskiego. Przez cały rok stado, liczące około dwudziestu osobników, przebywa na wolnym powietrzu, w ogrodzonym, kilkudziesięciohektarowym wybiegu. Ingerencja człowieka ogranicza się do minimum - konie same się źrebią, a dokarmiane są wyłącznie w okresie zimy. Cechuje je wysoka wytrzymałość na trudne warunki bytowania, odporność na choroby, małe wymagania paszowe i duża płodność.

Konie biłgorajskie uznawane są za potomków dzikich koni leśnych- tarpanów. Pod koniec XVIII w. liczebność tarpanów znacząco spadła. Ostatnie osobniki odłowiono na Litwie ok. 1786 r. i przesiedlono do zwierzyńca hr. Zamoyskiego w okolicach Zamościa. W 1806 r. zwierzyniec rozwiązano, a konie rozdano okolicznym włościanom, którzy zaczęli krzyżować tarpany z innymi typami i rasami koni. Mieszane potomstwo nazwano końmi biłgorajskimi.

W roku 1914 dwaj badacze, Jan Grabowski i Stanisław Schuch, odkryli, że w okolicach Biłgoraja, gdzie rozdano rolnikom zwierzęta Zamoyskich, chłopi hodują konie podobne do wymarłych tarpanów, u których zachowały się cechy ras prymitywnych. Następnie, poprzez starania prof. Tadeusza Vetulaniego, w 1936 r. utworzono w Białowieży niewielki rezerwat, do którego trafiły m.in. konie z rejonu biłgorajskiego. W tym okresie rozpoczęto prace nad formowaniem rodzimej rasy koni prymitywnych – konika polskiego.

W tym miejscu „wspólne losy” koni biłgorajskich i koników polskich rozdzielają się. Z czasem pogłowie koni biłgorajskich zaczęło drastycznie spadać i pod koniec lat 70. XX w. pozostało ich zaledwie kilka. Aby nie dopuścić do wymarcia koni tego typu podjęto działania zmierzające do zachowania populacji. W 1986 r. na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, staraniem ówczesnego Dyrektora Parku – Zdzisława Szunke i prof. Ewalda Sasimowskiego, utworzono ostoję konia biłgorajskiego, która funkcjonuje do dziś.

 

Platforma widokowa pozwala na obserwowanie tych koni, chociaż, szczerze przyznam, za każdym razem, kiedy byłem w tym roku tutaj, tyle razy tych koni nie było na łące. Obok platformy widokowej jest parking, wiata i miejsce odpoczynku.
Edit 28.08.2020: Platformy już nie ma. Ponoć była w słabym stanie technicznym i nie opłacał się jej remont. Być może powstanie nowa.

 

Żeby podjąć kesza, trzeba zanurzyć się w dzikim winie (lub innej pnącej roślinie). Między innymi gałęziami wypatrzcie gałąź, która tam nie pasuje.

Podjęcie kesza wymaga konspiracji, ze względu na kręcących się ludzi, i lekkiej gimnastyki, bo trzeba się schylić, może kucnąć, nie trzeba klękać i grzebać w ziemi. Później, zostawcie wszystko tak, jak zastaliście. Kesz to pojemnik PET z logbookiem, ołówkiem i drobiazgami.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Platforma widokowa
Strefa poszukiwań kesza
Log entries: Found 42x Not found 0x Note 1x All entries