Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[23] Szklarnia – platforma widokowa na koniki biłgorajskie - OP91E8
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-07-2019
Data utworzenia: 22-07-2019
Data opublikowania: 22-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 07-09-2020
42x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
69 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bestje, dawidnd, galowianie, MasterMorphix, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak pisze w książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty” (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, 2018) Zenon Łukasz Baranowski:

W leśnej osadzie Szklarnia znajduje się ostoja konia biłgorajskiego. Przez cały rok stado, liczące około dwudziestu osobników, przebywa na wolnym powietrzu, w ogrodzonym, kilkudziesięciohektarowym wybiegu. Ingerencja człowieka ogranicza się do minimum - konie same się źrebią, a dokarmiane są wyłącznie w okresie zimy. Cechuje je wysoka wytrzymałość na trudne warunki bytowania, odporność na choroby, małe wymagania paszowe i duża płodność.

Konie biłgorajskie uznawane są za potomków dzikich koni leśnych- tarpanów. Pod koniec XVIII w. liczebność tarpanów znacząco spadła. Ostatnie osobniki odłowiono na Litwie ok. 1786 r. i przesiedlono do zwierzyńca hr. Zamoyskiego w okolicach Zamościa. W 1806 r. zwierzyniec rozwiązano, a konie rozdano okolicznym włościanom, którzy zaczęli krzyżować tarpany z innymi typami i rasami koni. Mieszane potomstwo nazwano końmi biłgorajskimi.

W roku 1914 dwaj badacze, Jan Grabowski i Stanisław Schuch, odkryli, że w okolicach Biłgoraja, gdzie rozdano rolnikom zwierzęta Zamoyskich, chłopi hodują konie podobne do wymarłych tarpanów, u których zachowały się cechy ras prymitywnych. Następnie, poprzez starania prof. Tadeusza Vetulaniego, w 1936 r. utworzono w Białowieży niewielki rezerwat, do którego trafiły m.in. konie z rejonu biłgorajskiego. W tym okresie rozpoczęto prace nad formowaniem rodzimej rasy koni prymitywnych – konika polskiego.

W tym miejscu „wspólne losy” koni biłgorajskich i koników polskich rozdzielają się. Z czasem pogłowie koni biłgorajskich zaczęło drastycznie spadać i pod koniec lat 70. XX w. pozostało ich zaledwie kilka. Aby nie dopuścić do wymarcia koni tego typu podjęto działania zmierzające do zachowania populacji. W 1986 r. na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, staraniem ówczesnego Dyrektora Parku – Zdzisława Szunke i prof. Ewalda Sasimowskiego, utworzono ostoję konia biłgorajskiego, która funkcjonuje do dziś.

 

Platforma widokowa pozwala na obserwowanie tych koni, chociaż, szczerze przyznam, za każdym razem, kiedy byłem w tym roku tutaj, tyle razy tych koni nie było na łące. Obok platformy widokowej jest parking, wiata i miejsce odpoczynku.
Edit 28.08.2020: Platformy już nie ma. Ponoć była w słabym stanie technicznym i nie opłacał się jej remont. Być może powstanie nowa.

 

Żeby podjąć kesza, trzeba zanurzyć się w dzikim winie (lub innej pnącej roślinie). Między innymi gałęziami wypatrzcie gałąź, która tam nie pasuje.

Podjęcie kesza wymaga konspiracji, ze względu na kręcących się ludzi, i lekkiej gimnastyki, bo trzeba się schylić, może kucnąć, nie trzeba klękać i grzebać w ziemi. Później, zostawcie wszystko tak, jak zastaliście. Kesz to pojemnik PET z logbookiem, ołówkiem i drobiazgami.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Platforma widokowa
Strefa poszukiwań kesza
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy