Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[19] Momoty Górne - rzeka Bukowa - OP91CC
Rezerwat przyrody Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-07-2019
Data utworzenia: 20-07-2019
Data opublikowania: 20-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2020
25x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
38 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Z Wikipedii możemy się dowiedzieć, że rzeka Bukowa to prawobrzeżny dopływ Sanu o długości 54,55 km i powierzchni zlewni 662 km². Rzeka rozpoczyna swój bieg na wysokości 218 m n.p.m. w okolicach wsi Korytków Mały, gm. Frampol,  przecina Lasy Janowskie i uchodzi do Sanu nieopodal wsi Chłopska Wola, koło Stalowej Woli. W latach 1815-1918 rzeka na pewnym odcinku stanowiła granicę zaboru rosyjskiego i austriackiego. Główne jej dopływy to: Branew, Biała, Gilówka. W dorzeczu znajdują się liczne stawy.

Ponadto na wędkarskiej stronie https://www.fishing.pl/wody/wojewodztwa/podkarpackie/bukowa-rzeka-gorska rzeka Bukowa jest sklasyfikowana jako górska i opisana m.in. tak:

Jak przystało na rzekę o puszczańskim rodowodzie, toczy wody zabarwione na humusowy kolor (również za sprawą rudy darniowej). Zlewnia tej rzeki to przedsionek Roztocza, a zatem to tereny piaszczyste. Rzeka z łatwością wgryza się kilka metrów poniżej powierzchni terenu, w czym pomaga jej gwałtowny spływ wezbranej wody po ulewnych deszczach (wzbiera nawet do 3 metrów powyżej stanu normalnego). Jej wody spływają szybko (średni spadek to 1,2‰), a tam, gdzie koryto zwęża się ograniczone twardym podłożem z domieszką kamieni polodowcowych – gwałtownie przyspiesza.

Na całej jej długości koryto jest więc piaszczyste, kręte, wrzynające się w piaszczyste pagórki. Wskutek tego w wielu miejscach podmyte drzewa zwalają się do koryta Bukowej. Wtedy tworzą się w tam głębokie doły i atrakcyjne pstrągowe miejscówki. Zwłaszcza na odcinkach łąkowych, łożysko rzeki jest szerokie i nieco podmokłe. Wtedy na granicy wody i lądu rosną dorodne olchy. Dostęp do wody jest dobry, chociaż na odcinkach leśnych brak wydeptanych ścieżek.

 

Rybki niech sobie spokojnie pływają, tam gdzie brzegów bronią gęste krzaki jeżyny, za to my zajmijmy się największą turystyczną atrakcją tej rzeki, czyli spływami kajakowymi.

Jak informuje strona  www.kajaki.lublin.pl :

Możliwości i wariantów rozpoczęcia spływu jest sporo. Możemy spędzić na wodzie od kilku godzin do dwóch dni. Najpopularniejszy etap rozpoczynamy z okolic wioski Momoty i kończymy w okolicy Łążka Garncarskiego lub dalej w Jastkowicach . Długość wynosi ok.10 kilometrów a czas spływu ok.5 godzin. Możliwa jest trasa dwudniowa z zakończeniem na Sanie. Trasę zawsze ustalamy indywidualnie w zależności od stanu wody i możliwości uczestników. Miejsce rozpoczęcia spływu znajduje się ok. 100 kilometrów od Lublina i ok. 15 kilometrów od Janowa Lubelskiego.

Właśnie tutaj, w Momotach Górnych, najczęściej rozpoczyna się taki spływ. We wsi jest wiele szyldów i kierunkowskazów do miejsca rozpoczęcia spływu.

 

Kesz to pojemnik PET umiejscowiony w moście na granicy rezerwatu przyrody Lasy Janowskie. Południowo zachodni przyczółek. Zejdźcie spokojnie po betonowych schodkach i zaraz przy wejściu pod most.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Most na rzece Bukowa
Rzeka Bukowa
Strefa poszukiwań kesza
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy