Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Huta Stara - ziemianka Andrzeja Kiszki - OP9183
Nadleśnictwo Biłgoraj
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-07-2019
Data utworzenia: 10-07-2019
Data opublikowania: 10-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 22-06-2023
9x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
61 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W tym miejscu ukrywał się Andrzej Kiszka, jeden z najdłużej ukrywających się żołnierzy wyklętych. Tutaj miał swój bunkier - ziemiankę i mieszkał w nim przez 9 lat. Kiedyś to był gęsty, niedostępny las, teraz, niestety, jest to teren po wycince, goły, świeżo zasadzony młodnikiem.

W roku 2017 (rok śmierci Andrzeja Kiszki) postawiono tutaj krzyż i tablicę upamiętniającą tego żołnierza. Na tablicy opisana jest jego historia i są różne ciekawe zdjęcia. Inicjatywa tegoż wyszła od  Zarządu Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Nadleśnictwa Biłgoraj oraz oddziału PTTK w Biłgoraju.

Teren administracyjnie należy do wsi Huta Stara (gmina Harasiuki, woj. podkarpackie), zarządza nim Nadleśnictwo Biłgoraj.

 

Jak podaje ten artykuł:

http://www.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/upamietniono-postac-andrzeja-kiszki-czlowieka-z-bunkra-/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print

Andrzej Kiszka urodził się 21 października 1921 r. we wsi Maziarnia. W młodości pracował jako sezonowy robotnik leśny. W czasie II wojny światowej do konspiracji przystąpił już w 1941r. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę wstąpił do Milicji Obywatelskiej w celu informowania o akcjach aparatu bezpieczeństwa przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i o represjach wobec ludności cywilnej. Po ogłoszeniu amnestii w 1947 r. zdecydował się ujawnić swoją tożsamość w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Janowie Lubelskim. Mimo to nie zaprzestano jego inwigilacji i prób aresztowania. Zaczął się ponownie ukrywać. Przez 9 lat, aż do grudnia 1961 r. jego schronieniem była ziemianka wśród bagien w okolicach Biłgoraja. W 1961 roku został aresztowany, a rok później skazany na dożywocie. W 1963 r. Sąd Najwyższy skrócił ten wyrok do 15 lat, dzięki czemu Kiszka wyszedł na wolność w 1971 r. Jan Kiszka zmarł 14 czerwca 2017 r. w wieku 95 lat.

 

Tu jest ciekawy, szczegółowy wywiad z Andrzejem Kiszką:

https://wzzw.wordpress.com/2013/01/01/andrzej-kiszka-dab/

Bunkier zrobiony był w Nadleśnictwie Huta Krzeszowska, koło wsi Ciosmy, na wzgórzu, wśród gęstego lasu. W Ciosmach miałem kontakt z dwoma chłopakami, oni pomagali mi tylko letnią porą. Nie wiedzieli o istnieniu bunkra. Na zimę miałem zapasy: ziemniaki, trochę makaronu, suchy chleb.

Tłuszcz był z upolowanych koziołków, mięso było ugotowane i zalane smalcem. Zapasy starczyły na całą zimę. Gotowałem dwa razy dziennie na maszynce spirytusowej, na okres zimy miałem 40 litrów tego paliwa. Na zimę zamykałem się w bunkrze. Nie mogłem z niego całą zimę wychodzić, groziło to pozostawieniem śladów na śniegu. W bunkrze było ciepło, siedziałem całą zimę w koszuli, miałem też książki do czytania. Jednej zimy przyszła do mnie mysz, wpadła do słoika po smalcu, siedziała tam całą zimę, miałem więc z kim rozmawiać. Na wiosnę ją wypuściłem.

Ukrywałem się sam, a UB z gromadą kapusiów robiło wszystko, żeby mnie aresztować lub zamordować. A ja w zimie siedziałem w bunkrze, wiosną i latem byłem panem swoich lasów. To one mnie ratowały. Wszyscy moi koledzy, którzy ukrywali się po wsiach, zostali zamordowani przez UB, przeważnie w wyniku zdrady.

 

A tu film dokumentalny z nim, niedługi, 15-minutowy:

http://niezwykle.com/andrzej-kiszka-dab-w-lesnej-ziemiance-ukrywal-sie-niemal-10-lat-zolnierz-niezlomny/

 

Niedawno na kamieniu pojawiła się napis i orzeł. Dowiedziałem się, że napis na kamieniu i orzeł zamontowany na 1 marca 2020 r. 29 lutego 2020 r. odbyły się uroczystości, które zorganizowało Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola SZŻAK. Detale na prośbę Koła wykonał Robert Osipa, przy montażu pomagał Henryk Szcząchor.

 

Skrzynka jest przy dębie z wizerunkiem wilka, obok którego w odległości ok. 3 metrów widać dół będący pozostałością bunkra. Skrzynka to pojemnik PET z samym logbookiem.

Na tym terenie jest już wcześniej założona skrzynka w serwisie geocaching.com, jednak jest ona w wersji „premium”, więc nie dla wszystkich użytkowników, poza tym nie ma w niej mowy o konkretnym miejscu bunkra. Zresztą obie dzieli odległość ok. 80 m.

Droga do skrzynki to 3,5 km w jedną stronę drogami leśnymi od znaku zakazu wjazdu. Nie radzę robić skrótów przez uroczysko Wykroty Huciańskie, bo można wpaść po pas w błoto. Waypointy wskażą drogę.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Od tego miejsca kierujemy się drogą na północ.
Parking --- Tu przy tej drodze najlepiej zostawić samochód przed znakiem zakazu wjazdu. Można też zostawić przy szosie powiatowej Huta Stara - Ciosmy na krzyżowce z wąskim asfaltem leśnym (też jest zakaz wjazdu), ale stamtąd jest trochę dalej do ziemianki.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Tablica upamiętniająca
Dąb i obok dół po ziemiance
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria