Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Huta Stara - ziemianka Andrzeja Kiszki - OP9183
Nadleśnictwo Biłgoraj
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 07-07-2019
Date created: 10-07-2019
Date published: 10-07-2019
Last modification: 22-06-2023
9x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
61 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: grafen, starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W tym miejscu ukrywał się Andrzej Kiszka, jeden z najdłużej ukrywających się żołnierzy wyklętych. Tutaj miał swój bunkier - ziemiankę i mieszkał w nim przez 9 lat. Kiedyś to był gęsty, niedostępny las, teraz, niestety, jest to teren po wycince, goły, świeżo zasadzony młodnikiem.

W roku 2017 (rok śmierci Andrzeja Kiszki) postawiono tutaj krzyż i tablicę upamiętniającą tego żołnierza. Na tablicy opisana jest jego historia i są różne ciekawe zdjęcia. Inicjatywa tegoż wyszła od  Zarządu Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Nadleśnictwa Biłgoraj oraz oddziału PTTK w Biłgoraju.

Teren administracyjnie należy do wsi Huta Stara (gmina Harasiuki, woj. podkarpackie), zarządza nim Nadleśnictwo Biłgoraj.

 

Jak podaje ten artykuł:

http://www.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/upamietniono-postac-andrzeja-kiszki-czlowieka-z-bunkra-/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print

Andrzej Kiszka urodził się 21 października 1921 r. we wsi Maziarnia. W młodości pracował jako sezonowy robotnik leśny. W czasie II wojny światowej do konspiracji przystąpił już w 1941r. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę wstąpił do Milicji Obywatelskiej w celu informowania o akcjach aparatu bezpieczeństwa przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i o represjach wobec ludności cywilnej. Po ogłoszeniu amnestii w 1947 r. zdecydował się ujawnić swoją tożsamość w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Janowie Lubelskim. Mimo to nie zaprzestano jego inwigilacji i prób aresztowania. Zaczął się ponownie ukrywać. Przez 9 lat, aż do grudnia 1961 r. jego schronieniem była ziemianka wśród bagien w okolicach Biłgoraja. W 1961 roku został aresztowany, a rok później skazany na dożywocie. W 1963 r. Sąd Najwyższy skrócił ten wyrok do 15 lat, dzięki czemu Kiszka wyszedł na wolność w 1971 r. Jan Kiszka zmarł 14 czerwca 2017 r. w wieku 95 lat.

 

Tu jest ciekawy, szczegółowy wywiad z Andrzejem Kiszką:

https://wzzw.wordpress.com/2013/01/01/andrzej-kiszka-dab/

Bunkier zrobiony był w Nadleśnictwie Huta Krzeszowska, koło wsi Ciosmy, na wzgórzu, wśród gęstego lasu. W Ciosmach miałem kontakt z dwoma chłopakami, oni pomagali mi tylko letnią porą. Nie wiedzieli o istnieniu bunkra. Na zimę miałem zapasy: ziemniaki, trochę makaronu, suchy chleb.

Tłuszcz był z upolowanych koziołków, mięso było ugotowane i zalane smalcem. Zapasy starczyły na całą zimę. Gotowałem dwa razy dziennie na maszynce spirytusowej, na okres zimy miałem 40 litrów tego paliwa. Na zimę zamykałem się w bunkrze. Nie mogłem z niego całą zimę wychodzić, groziło to pozostawieniem śladów na śniegu. W bunkrze było ciepło, siedziałem całą zimę w koszuli, miałem też książki do czytania. Jednej zimy przyszła do mnie mysz, wpadła do słoika po smalcu, siedziała tam całą zimę, miałem więc z kim rozmawiać. Na wiosnę ją wypuściłem.

Ukrywałem się sam, a UB z gromadą kapusiów robiło wszystko, żeby mnie aresztować lub zamordować. A ja w zimie siedziałem w bunkrze, wiosną i latem byłem panem swoich lasów. To one mnie ratowały. Wszyscy moi koledzy, którzy ukrywali się po wsiach, zostali zamordowani przez UB, przeważnie w wyniku zdrady.

 

A tu film dokumentalny z nim, niedługi, 15-minutowy:

http://niezwykle.com/andrzej-kiszka-dab-w-lesnej-ziemiance-ukrywal-sie-niemal-10-lat-zolnierz-niezlomny/

 

Niedawno na kamieniu pojawiła się napis i orzeł. Dowiedziałem się, że napis na kamieniu i orzeł zamontowany na 1 marca 2020 r. 29 lutego 2020 r. odbyły się uroczystości, które zorganizowało Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola SZŻAK. Detale na prośbę Koła wykonał Robert Osipa, przy montażu pomagał Henryk Szcząchor.

 

Skrzynka jest przy dębie z wizerunkiem wilka, obok którego w odległości ok. 3 metrów widać dół będący pozostałością bunkra. Skrzynka to pojemnik PET z samym logbookiem.

Na tym terenie jest już wcześniej założona skrzynka w serwisie geocaching.com, jednak jest ona w wersji „premium”, więc nie dla wszystkich użytkowników, poza tym nie ma w niej mowy o konkretnym miejscu bunkra. Zresztą obie dzieli odległość ok. 80 m.

Droga do skrzynki to 3,5 km w jedną stronę drogami leśnymi od znaku zakazu wjazdu. Nie radzę robić skrótów przez uroczysko Wykroty Huciańskie, bo można wpaść po pas w błoto. Waypointy wskażą drogę.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Trailhead --- Od tego miejsca kierujemy się drogą na północ.
Parking area --- Tu przy tej drodze najlepiej zostawić samochód przed znakiem zakazu wjazdu. Można też zostawić przy szosie powiatowej Huta Stara - Ciosmy na krzyżowce z wąskim asfaltem leśnym (też jest zakaz wjazdu), ale stamtąd jest trochę dalej do ziemianki.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik
Tablica upamiętniająca
Dąb i obok dół po ziemiance
Log entries: Found 9x Not found 1x Note 0x Picture 2x All entries Gallery