Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Hokejowe Zagłębie - OP917K
Właściciel: unkas
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-07-2019
Data utworzenia: 08-07-2019
Data opublikowania: 09-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 09-07-2019
12x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, Aynsley, Bartek111, Dallas, Tris, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zagłębie jest kontynuatorem najstarszych sosnowieckich klubów sportowych – działających jeszcze pod zaborem rosyjskim KS Milowice i TS Union oraz powstałego później Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego „Unia”. Na przestrzeni lat klub ulegał wielu reorganizacjom, nie mniej jednak jego wiodącą dyscyplina sportową była piłka nożna. Pierwsza drużyna hokejowa została powołana w 1933 roku i składała się z futbolistów, którzy dla zachowania formy zimą trenowali w ten właśnie sposób. Początkowo treningi odbywały się na naturalnym lodowisku, a ciepłe zimy w latach 60-tych nie ułatwiały tego zadania. Mówiono już nawet o rozwiązaniu klubu. Na szczęście z pomocą przyszła KWK Sosnowiec i podjęto decyzję o budowie sztucznego lodowiska. Na terenie dzisiejszego Parku Sieleckiego powstał duży (jak na tamte czasy) i nowoczesny kompleks sportowy. Powołano też szkółkę młodzieżową i postawiono na krzewienie sportu wśród młodzieży, co zaowocowało późniejszymi sukcesami.

W 1971 r., drużyna z Sosnowca po raz pierwszy awansowała do hokejowej ekstraklasy. W gronie najlepszych utrzymała się jednak tylko przez jeden sezon. W kolejnym (1972/73), Zagłębie wygrało zmagania na zapleczu ekstraligi i w 1973 r. ponownie zawitało do najwyższej klasy krajowych rozgrywek (występowało w niej nieprzerwanie do 1991 r.).

W 1978 i 1979 roku Zagłębie Sosnowiec zdobyło wicemistrzostwo Polski i był to początek wielkiego sukcesu tej drużyny, bo już od roku 1980 przez kolejne lata: 1981, 1982, 1983, 1985 klub zdobył pięć tytułów mistrza Polski. O najwyższe laury, Zagłębie walczyło wtedy z Podhalem oraz bytomską Polonią. Jako złoci medaliści mistrzostw Polski, hokeiści Zagłębia kilkakrotnie reprezentowali swój kraj w europejskich pucharach.

Zespół trenowali m. in. Mieczysław Chmura, Karel MachJosef Ivan i Jerzy Pawłowski. O jego sile stanowili natomiast Wiesław Jobczyk (czterokrotny król strzelców ekstraklasy), Andrzej Zabawa (trzykrotny król strzelców ekstraklasy), Leszek Tokarz (król strzelców ekstraklasy w 1978 r.), Wiesław TokarzStanisław KlocekMarek CholewaHenryk Pytel (król strzelców ekstraklasy w 1976 r.), Andrzej NowakMarek MarcińczakWłodzimierz OlszewskiJarosław Morawiecki, Andrzej Świątek, Krzysztof Podsiadło i Dariusz Płatek. Każdy z nich reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i zimowych igrzyskach olimpijskich (niektórzy nawet kilkakrotnie).

Niestety lata 90-te to koniec KWK Sosnowiec, a w konsekwencji także fatalna sytuacja finansowa klubu. Dopiero w latach 2006-2007 rozpoczęto ponownie budowę drużyny, ale ta, mimo odbicia się od dna, nie odniosła już znaczących sukcesów.

Kibice niezłomnie pozostają wierni swojej drużynie.

 

Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy