Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Hokejowe Zagłębie - OP917K
Eigenaar: unkas
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 08-07-2019
Gemaakt op: 08-07-2019
Gepubliceerd op: 09-07-2019
Laatste verandering: 09-07-2019
45x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
101 x Bekeken
30 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
14 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Agisao, atena.pl, Aynsley, Bartek111, BUMAG, Dallas, GFS, hobbbysta, Hr. Jan Usz, karwdo, KEISOR, Mario&Monia, Tris, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zagłębie jest kontynuatorem najstarszych sosnowieckich klubów sportowych – działających jeszcze pod zaborem rosyjskim KS Milowice i TS Union oraz powstałego później Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego „Unia”. Na przestrzeni lat klub ulegał wielu reorganizacjom, nie mniej jednak jego wiodącą dyscyplina sportową była piłka nożna. Pierwsza drużyna hokejowa została powołana w 1933 roku i składała się z futbolistów, którzy dla zachowania formy zimą trenowali w ten właśnie sposób. Początkowo treningi odbywały się na naturalnym lodowisku, a ciepłe zimy w latach 60-tych nie ułatwiały tego zadania. Mówiono już nawet o rozwiązaniu klubu. Na szczęście z pomocą przyszła KWK Sosnowiec i podjęto decyzję o budowie sztucznego lodowiska. Na terenie dzisiejszego Parku Sieleckiego powstał duży (jak na tamte czasy) i nowoczesny kompleks sportowy. Powołano też szkółkę młodzieżową i postawiono na krzewienie sportu wśród młodzieży, co zaowocowało późniejszymi sukcesami.

W 1971 r., drużyna z Sosnowca po raz pierwszy awansowała do hokejowej ekstraklasy. W gronie najlepszych utrzymała się jednak tylko przez jeden sezon. W kolejnym (1972/73), Zagłębie wygrało zmagania na zapleczu ekstraligi i w 1973 r. ponownie zawitało do najwyższej klasy krajowych rozgrywek (występowało w niej nieprzerwanie do 1991 r.).

W 1978 i 1979 roku Zagłębie Sosnowiec zdobyło wicemistrzostwo Polski i był to początek wielkiego sukcesu tej drużyny, bo już od roku 1980 przez kolejne lata: 1981, 1982, 1983, 1985 klub zdobył pięć tytułów mistrza Polski. O najwyższe laury, Zagłębie walczyło wtedy z Podhalem oraz bytomską Polonią. Jako złoci medaliści mistrzostw Polski, hokeiści Zagłębia kilkakrotnie reprezentowali swój kraj w europejskich pucharach.

Zespół trenowali m. in. Mieczysław Chmura, Karel MachJosef Ivan i Jerzy Pawłowski. O jego sile stanowili natomiast Wiesław Jobczyk (czterokrotny król strzelców ekstraklasy), Andrzej Zabawa (trzykrotny król strzelców ekstraklasy), Leszek Tokarz (król strzelców ekstraklasy w 1978 r.), Wiesław TokarzStanisław KlocekMarek CholewaHenryk Pytel (król strzelców ekstraklasy w 1976 r.), Andrzej NowakMarek MarcińczakWłodzimierz OlszewskiJarosław Morawiecki, Andrzej Świątek, Krzysztof Podsiadło i Dariusz Płatek. Każdy z nich reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i zimowych igrzyskach olimpijskich (niektórzy nawet kilkakrotnie).

Niestety lata 90-te to koniec KWK Sosnowiec, a w konsekwencji także fatalna sytuacja finansowa klubu. Dopiero w latach 2006-2007 rozpoczęto ponownie budowę drużyny, ale ta, mimo odbicia się od dna, nie odniosła już znaczących sukcesów.

Kibice niezłomnie pozostają wierni swojej drużynie.