Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[07] Momoty Górne – pomnik z 1958 r. na Porytowym Wzgórzu - OP910G
Rezerwat przyrody Lasy Janowskie
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-06-2019
Date created: 26-06-2019
Date published: 26-06-2019
Last modification: 04-04-2021
35x Found
1x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
70 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
11 x recommended
This cache is recommended by: galowianie, gorzeb, got100, grafen, JackStr, Lucky Luke, MasterMorphix, Paula9605, ronja, skalpelx, starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pomnik z 1958 r. na Porytowym Wzgórzu oddający cześć poległym w tym miejscu partyzantom walczącym w bitwie nad Branwią, największej bitwie partyzanckiej w Polsce, z okupantem niemieckim w dniu 14 czerwca 1944 roku. Zawiera inskrypcję:

Bohaterom Armii Ludowej i radzieckich oddziałów partyzanckich poległym w wielkiej bitwie partyzanckiej przeciw hitlerowskim najeźdźcom w Lasach Janowskich 14 i 15 czerwca 1944 r. składa hołd społeczeństwo Lubelszczyzny w 14 rocznicę bitwy. 29.VI.1958 r.

 

Oto co na temat bitwy nad Branwią (zwaną teraz częściej bitwą na Porytowym Wzgórzu, a rzadziej bitwą nad Flisami) mówi przewodnik wydany w 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty”:

W czerwcu 1944 r. miała tu miejsce jedna z największych bitew partyzanckich w Polsce. Niemcy chcieli zlikwidować oddziały bojowników działające w bezpośrednim zapleczu frontu. Akcja otrzymała kryptonim Sturmwind. Oddziały Werhmachtu, jednostka kałmucka, żandarmeria i policja, liczące ok. 30 tys. żołnierzy, wspierane przez lotnictwo, zamknęły w okrążeniu ok. 3 tys. partyzantów. Wśród nich większość stanowiły formacje sowieckie, ponadto polskie oddziały komunistyczne. Niewielką część stanowiły formacje niepodległościowe – oddziały AK „Lancy” i „Ojca Jana” oraz BCh. Dowództwo objął ppłk Nikołaj Prokopiuk, oficer NKWD.

Od rana 14 czerwca żołnierze niemieccy, wspierani przez artylerię i lotnictwo, przeprowadzili kilkanaście ataków na wzgórze. W pewnym momencie udało im się przerwać obronę i zdobyć część wzniesienia. Atak odparto. Podczas walk oddział „Ojca Jana” dowodzony przez Bolesława Usowa zdobył dwa działa niemieckie, z których potem ostrzeliwano przeciwników. Po kilkunastogodzinnych walkach partyzantom udało się przedrzeć przez formacje niemieckie i wyjść z okrążenia. Tego dnia poległo ok. 120 partyzantów, a ponad 100 zostało rannych. Straty niemieckie były większe i wyniosły ok. 2 tys. zabitych i rannych.

W 1958 r. szczątki poległych żołnierzy przeniesiono na nowy cmentarz. Powstał pierwszy, istniejący do dziś, pomnik. W 1974 r. odsłonięto pomnik Czynu Partyzanckiego, projektu znanego artysty Bolesława Chromego. (…) Do chwili obecnej zachowały się liczne pozostałości umocnień bojowych.

 

Tablica informacyjna umieszczona obok pomnika zwraca uwagę na znamienny szczegół:

Mimo istotnych różnic politycznych, dowódcy oddziałów powierzyli dowództwo zgrupowania, na czas wyjścia z okrążenia, radzieckiemu partyzantowi ppłk Nikołajowi Prokopiukowi.

Właściwie, to chyba to, obok udanej bitwy, jest najbardziej przemawiającym do wyobraźni wydźwiękiem tamtych chwil. Potwierdza to kamień koło krzyża z 1991 r. (stojący obok pomnika Czynu Partyzanckiego z1974 r.),z inskrypcją:

Krzyż, który pojednał ziemię z niebem, niech pojedna ludzi, którzy 14 VI 1944 r. na Porytowym Wzgórzu za sprawiedliwą bili się rzecz.

Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów, zobaczyć zdjęcia, poznać nazwiska dowódców, itp., to chyba nie ma lepszej strony na ten temat niż ta, polecam:

https://kuznia.wordpress.com/przebieg/

 

Kesz to pojemnik plastikowy ok. 15 metrów za pomnikiem. Zawiera logbook, ołówek i kilka drobiazgów.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Odcinek obrony zajmowany przez radziecki oddział im. Budionnego dowodzony przez st. lejtenanta Iwana Jakowlewa.
Interesting place --- Odcinek obrony radziecko-polskiego oddziału dowodzonego przez kapitana Mikołaja Kunickiego ps. „Mucha”.
Interesting place --- Stanowisko obronne oddziału M. Kunickiego
Interesting place --- Grób partyzanta
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Okolice pomnika
Pomnik
Tak wyglądały okolice pomnika zaraz po jego powstaniu
Log entries: Found 35x Not found 1x Note 0x Picture 2x All entries Gallery