Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Ofiar Pacyfikacji Rajska - OP90BQ
Na spontanie
Właściciel: Kapslo-Men
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-05-2019
Data utworzenia: 27-05-2019
Data opublikowania: 31-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 28-08-2019
8x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
12 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

        Rajsk - wieś położona 10 km na północ od Bielska Podlaskiego. Zamieszkana w większości przez ludność wyznania prawosławnego, została spacyfikowana 16 czerwca 1942 r. w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. W wyniku pacyfikacji zamordowano łącznie 149 osoby, z czego udało się ustalić nazwiska 144 ofiar, były wśród nich 24 kobiety. Zabudowania wsi puszczono z dymem, przestała ona istnieć…

Wszystko zaczęło się od przybycia, letnią nocą z 13 na 14 czerwca 1942 r. do Rajska oddziału sowieckich partyzantów. Po przybyciu, następnego dnia urządzili oni zasadzkę, podczas której ostrzelali przejeżdżający w okolicach wsi niemiecki samochód. W wyniku ostrzału partyzanci zabili dwóch żołnierzy niemieckich, a ranne zostały towarzyszące im dwie kobiety (niektórzy mówią o jednej kobiecie wraz z dzieckiem). O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono posterunek niemieckiej żandarmerii. W odwecie dowódca SS i Policji Okręgu Białystok, SS-Standartenführer Werner Fromm, zarządził pacyfikację wsi.

O świcie 16 czerwca wieś otoczyły jednostki SS, gestapo (z Białegostoku i Bielska Podlaskiego) oraz żandarmerii z pobliskich miejscowości. W Pacyfikacji wsi Rajsk brali udział także żołnierze Wehrmachtu. Mieszkańcy Rajska zostali wypędzeni z domów i zgromadzeni na placu przed cerkwią. Przetrzymywano ich tam, aż do późnych godzin popołudniowych. Następnie podzielono zebraną ludność wsi na dwie grupy. Do pierwszej grupy trafiła młodzież w wieku 14–16 lat oraz młode bezdzietne kobiety, W drugiej grupie znaleźli się natomiast mężczyźni powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi, podczas zaistniałych wydarzeń. Młodych chłopców i dziewczęta załadowano na samochody ciężarowe i zabrano do Bielska Podlaskiego, skąd później zostali oni wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Drugą grupę zabrano na pobliskie pole (ok. 300 metrów od wsi) i rozstrzelano w brutalnych egzekucjach. Trupy ofiar pogrzebano w pogłębionych dołach na ziemniaki. 

Wieś została doszczętnie spalona, a murowana cerkiew rozebrana. Z cegieł Niemcy wybudowali posterunki policji w pobliskich wioskach. Wyrwano także bruk uliczny, zaorano dojazdowe drogi, rozbito fundamenty, zniszczono studnie i wykarczowano drzewa owocowe. Mieszkańcy kolonii wokół Rajska zostali ograbieni z dobytku, a ich samych wypędzono z domów.

Po wojnie wieś odbudowano. W 1962 r. miejsce zbrodni upamiętniono pomnikiem i płytą pamiątkową. W 1971 r. otwarto natomiast Izbę Pamięci Narodowej, mającą swoją siedzibę w pobliskim Domie Kultury. Znajduje się tam tablica z nazwiskami ofiar, fotografie, oraz dokumenty z tamtego okresu.

Źródło informacji: Internet

Skrzynka na kordach, założona na spontanie, czyli bez certyfikatów, fantów na wymianę oraz przyrządu do pisania. Zdjęcie powinno ułatwić sprawę :)

Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Pomnik II
Tablica koło Cerkwi
Już blisko