Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomnik Ofiar Pacyfikacji Rajska - OP90BQ
Na spontanie
Owner: Kapslo-Men
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Temporarily Unavailable
Date hidden: 26-05-2019
Date created: 27-05-2019
Date published: 31-05-2019
Last modification: 12-03-2024
13x Found
3x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
32 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

        Rajsk - wieś położona 10 km na północ od Bielska Podlaskiego. Zamieszkana w większości przez ludność wyznania prawosławnego, została spacyfikowana 16 czerwca 1942 r. w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. W wyniku pacyfikacji zamordowano łącznie 149 osoby, z czego udało się ustalić nazwiska 144 ofiar, były wśród nich 24 kobiety. Zabudowania wsi puszczono z dymem, przestała ona istnieć…

Wszystko zaczęło się od przybycia, letnią nocą z 13 na 14 czerwca 1942 r. do Rajska oddziału sowieckich partyzantów. Po przybyciu, następnego dnia urządzili oni zasadzkę, podczas której ostrzelali przejeżdżający w okolicach wsi niemiecki samochód. W wyniku ostrzału partyzanci zabili dwóch żołnierzy niemieckich, a ranne zostały towarzyszące im dwie kobiety (niektórzy mówią o jednej kobiecie wraz z dzieckiem). O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono posterunek niemieckiej żandarmerii. W odwecie dowódca SS i Policji Okręgu Białystok, SS-Standartenführer Werner Fromm, zarządził pacyfikację wsi.

O świcie 16 czerwca wieś otoczyły jednostki SS, gestapo (z Białegostoku i Bielska Podlaskiego) oraz żandarmerii z pobliskich miejscowości. W Pacyfikacji wsi Rajsk brali udział także żołnierze Wehrmachtu. Mieszkańcy Rajska zostali wypędzeni z domów i zgromadzeni na placu przed cerkwią. Przetrzymywano ich tam, aż do późnych godzin popołudniowych. Następnie podzielono zebraną ludność wsi na dwie grupy. Do pierwszej grupy trafiła młodzież w wieku 14–16 lat oraz młode bezdzietne kobiety, W drugiej grupie znaleźli się natomiast mężczyźni powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi, podczas zaistniałych wydarzeń. Młodych chłopców i dziewczęta załadowano na samochody ciężarowe i zabrano do Bielska Podlaskiego, skąd później zostali oni wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Drugą grupę zabrano na pobliskie pole (ok. 300 metrów od wsi) i rozstrzelano w brutalnych egzekucjach. Trupy ofiar pogrzebano w pogłębionych dołach na ziemniaki. 

Wieś została doszczętnie spalona, a murowana cerkiew rozebrana. Z cegieł Niemcy wybudowali posterunki policji w pobliskich wioskach. Wyrwano także bruk uliczny, zaorano dojazdowe drogi, rozbito fundamenty, zniszczono studnie i wykarczowano drzewa owocowe. Mieszkańcy kolonii wokół Rajska zostali ograbieni z dobytku, a ich samych wypędzono z domów.

Po wojnie wieś odbudowano. W 1962 r. miejsce zbrodni upamiętniono pomnikiem i płytą pamiątkową. W 1971 r. otwarto natomiast Izbę Pamięci Narodowej, mającą swoją siedzibę w pobliskim Domie Kultury. Znajduje się tam tablica z nazwiskami ofiar, fotografie, oraz dokumenty z tamtego okresu.

Źródło informacji: Internet

Skrzynka na kordach, założona na spontanie, czyli bez certyfikatów, fantów na wymianę oraz przyrządu do pisania. Zdjęcie powinno ułatwić sprawę :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Pomnik
Pomnik II
Tablica koło Cerkwi
Już blisko
Log entries: Found 13x Not found 3x Note 1x All entries Show deletions