Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rezerwat przyrody Obary - nr 8 - OP8ZZK
Nadleśnictwo Biłgoraj
Właściciel: geokuba
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 12-05-2019
Data utworzenia: 12-05-2019
Data opublikowania: 12-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2022
44x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
86 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ALMAPIWO, Badzia Gadzia - (BG), chester-gh, Gacekk, gagu, GFS, grafen, Guluss , Hr. Jan Usz, Miki., palinq, randomforest, starletka, telefonalarmowy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak podaje strona Gminy Biłgoraj http://www.gminabilgoraj.pl/?s=zakladka&id=301&nazwa=Rezerwat%20Obary

„W lasach Puszczy Solskiej, pomiędzy wsiami Dąbrowica i Ciosmy, znajduje się miejsce wyjątkowe, które powinien odwiedzić każdy mieszkaniec, a także goście przybywający w Gminie Biłgoraj. Ogromne połacie bagien ponad 80-cio hektarowego rezerwatu Obary robią niesamowite wrażenie. Jednak Obary to nie tylko wrażenia estetyczne. W rezerwacie, który powstał prawie 40 lat temu, chronione jest torfowisko przejściowe i wysokie oraz bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt. 
Spotkamy tutaj m. in. owadożerną rosiczkę (okrągłolistną i pośrednią), bagnicę torfową, turzycę bagienną, pomocnika baldaszkowego, gnidosza królewskiego. Znaczna część rezerwatu wchodzi w skład ostoi głuszca, kuraka leśnego objętego ochroną gatunkową. Szacuje się, że na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj żyje około 40 osobników tego ptaka. Niestety populacja głuszca z roku na rok maleje. Na bagnie spotykamy także kaczki cyraneczki, bekasa kszyka, czajkę, słonkę i żurawie, które mają tutaj swoje miejsca lęgowe.”

Faktycznie miejsce urokliwe, odosobnione i w miarę dzikie. Znajduje się tam co prawda drewniana wąska kładka, tak jakby leżąca na torfowisku (bagnie), którą można wejść na obszar rezerwatu, ale nie ma stolika, ani ławek. Kiedyś stała tu wieża widokowa, ale zostały jedynie stopy fundamentowe.

 

Jednym z najważniejszym zwierzem, ktory tutaj zyje i podlega ochronie jest głuszec.

Głuszec  – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W Polsce skrajnie nieliczny ptak lęgowy, zagrożony wyginięciem. Występuje jeszcze w trzech niezależnych subpopulacjach: w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Solskiej i Karpatach. W poprzednim stuleciu wyginął w Borach Tucholskich, w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej oraz w Sudetach i Borach Dolnośląskich (tu ostatnio akcja reintrodukcji).

To największy ptak grzebiący Europy. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec znacznie większy od samicy (o około połowę), wielkości dużej gęsi.

Ptak osiadły. Preferuje rozległe, stare bory o gęstym podszycie i drzewostany mieszane o bogatej strukturze (rozbudowane runo i podszyt) ze zwartą pokrywą ziół i kępami krzewinek jagód, zapewniających latem pokarm lub schronienie. Kompleksy iglaste służą za siedlisko cały rok, dając zimą pożywienie z igieł. Na przejściowych obszarach między zwartymi zadrzewieniami a odmłodzeniami wychowują młode i prowadzą tokowiska. Zwykle w pobliżu torfowisk lub strumyków o żwirowatym dnie, gdzie znajdują wodę. Zasiedla tereny, na których znajdują się mrowiska, dzięki którym można wyżywić młode i gdzie znajdzie kamienie potrzebne dla odpowiedniego trawienia.

W Polsce od 1995 r. objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Wokół tokowisk głuszców obowiązuje strefa ochronna: cały rok w promieniu 200 m, a od 1 lutego do 31 maja w promieniu 500 m od tokowiska.

Populacja w Polsce liczy według różnych szacunków około 260–335 samców, czyli od 550 do 750 osobników. Obserwuje się cofanie zachodniej granicy występowania. W Polsce ok. 75% stanu głuszców występuje w odosobnionych lokalnych populacjach w dużych kompleksach leśnych: Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej (według inwentaryzacji z 2000 roku: 60–80 kogutów), Puszczy Augustowskiej (50–70 kogutów) oraz w lasach karpackich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Gorcach i Tatrach (120–150 kogutów). W Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i w Sudetach głuszce wyginęły pod koniec XX wieku, w Borach Dolnośląskich ostatnie ptaki obserwowane były jeszcze na początku tego stulecia a obecnie rozpoczęto tu akcję reintrodukcji. Od kilku dekad obserwuje się drastyczny spadek liczebności tego ptaka.

(Wikipedia, zdjęcie głuszca: By Capercaillie(2).JPG: Woodwalkerderivative work: MPF (talk) - Capercaillie(2).JPG, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7692075)

 

Późną jesienią 2019 r. wybudowano tu nową drewnianą kładkę. Kesz - plastikowy pojemnik - ukryty w konstrukcji tej kladki.

Uwaga:
Ze względu na okres godowy głuszca, który trwa od 1 marca do 31 maja, i związany z tym zakaz wstępu do rezerwatu Obary, skrzynka w tym okresie nie będzie aktywna. Nie przeszkodzi to jednak w zaliczeniu geościeżki, jeżeli się odnalazło pozostałych 7 skrzynek. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stara kładka
Nowa kładka