Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[MW] Wołyń na Woli - OP8ZFM
ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: szubaada
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 113 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-04-2019
Data utworzenia: 22-04-2019
Data opublikowania: 22-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 10-02-2021
29x znaleziona
6x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
73 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wizerunki osób, które poniosły śmierć w zbrodni wołyńskiej posłużyły do wykonania muralu, którego autorem jest Mikołaj Ostaszewski absolwent warszawskiej ASP. (...)

W rogu muralu pokazane są ciemne postacie - mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy - przedstawione w autentycznych scenach z ich życia. Wśród nich można dostrzec rodzinę siedzącą na ganku, czy człowieka na rowerze. Szare wizerunki osób pokryte są ciemnymi smugami przypominającymi płomienie. W jednym miejscu skupiają się one w ciemną plamę. "Plama na dole symbolizuje niepamięć o tych wydarzeniach" - powiedział PAP Ostaszewski.

"Postanowiłem nadać muralowi charakter ulotności. Chciałbym żeby każdy odczuwał ten mural na swój sposób. Ważne żeby wywołać w kimś emocje" - uznał.

Artysta w swojej pracy wykorzystał logotyp tragicznej rocznicy autorstwa Krzysztofa Findzińskiego. Czerwona data 1943 i czarny napis: ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ kontrastują z bielą ściany budynku na rogu ul. Młynarskiej i Żytniej w Warszawie. Powierzchnia muralu zajmuje ok. 200 m kw.

Artysta w swojej pracy wykorzystał logotyp tragicznej rocznicy autorstwa Krzysztofa Findzińskiego. Czerwona data 1943 i czarny napis: ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ kontrastują z bielą ściany budynku na rogu ul. Młynarskiej i Żytniej w Warszawie. Powierzchnia muralu zajmuje ok. 200 m kw.

"Zależało nam, żeby był to projekt, który upamiętni ofiary, ale jednocześnie żeby nie było w nim drastyczności" - powiedział PAP Jakub Lutyk z IPN. Według niego projekt artysty idealnie wpisał się w wymagania organizatorów konkursu na mural.

"Najprostszym sposobem byłoby przedstawienie samej zbrodni. Ja chciałem skupić się na osobach, które żyły tak samo jak my - tłumaczy autor projektu. - Zwykle o ofiarach mówi się jako o czymś co nas nie dotyczy. Chciałem pokazać, że wcale tak nie jest". Do wykonania projektu posłużyły mu zdjęcia osób, które poniosły śmierć w zbrodni na Wołyniu w czasie II wojny światowej. 

Powyższy tekst oraz zdjęcie pochodzi stąd.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 6x komentarz 3x Wszystkie wpisy