Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
Województwo:
Polska > łódzkie
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Normalna
Status:
Gotowa do szukania
Czas:
0:15 h
Długość trasy:
0.05 km
Data ukrycia: 14-04-2007
Data utworzenia: 18-04-2007
Data opublikowania: 18-04-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 17-12-2010
99x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
5 obserwatorów
100 odwiedzających
62 x oceniona
Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Można zabrać dzieciaki
Historyczne miejsce
Można podjechać rowerem
Drive-In
Joachimów - Mogiły - cmentarz żołnierski
Mauzoleum i cmentarz żołnierzy niemieckich z I i II wojny światowej, położone rzeką Rawką, w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Pochowani są tu żołnierze polegli w czasie walk nad Rawką i pod Bolimowem w 1914 i 1915 roku.
Pod Bolimowem, 31 grudnia 1914 roku armia niemiecka po raz pierwszy użyła broni chemicznej. Pozycje rosyjskie zostały ostrzelane pociskami wypełnionymi bromkiem ksylitu. Był to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej w czasie działań wojennych podczas I wojny światowej.
Pół roku później, w maju 1915, miał miejsce największy na wschodnim teatrze działań wojennych atak gazowy. Wojska niemieckie, między Bolimowem a Sochaczewem, użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie.
Walki w Puszczy Bolimowskiej pochłonęły wiele ofiar po obu stronach. Zarówno po rosyjskiej, jak i po niemieckiej stronie walczyło wielu żołnierzy o polskim rodowodzie. Pamiętajmy o ich ofierze.
W 1990 pochowano tu 2566 żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej, których ekshumowano z cmentarza na Powązkach. Na każdej z tablic widnieją polskie nazwiska, niektóre lekko zniemczone - to pewnie Ślązacy i żołnierze z Pomorza, Mazur...
Cache schowany jest w dziurze pod karpą po przeciwnej stronie drogi.
Generated by The Selector