Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
14 Cueva de Nerja - OP8X9Y
jaskinia (?)Neandertalczyków i stalagnat na miarę rekordu Guinessa
Właściciel: A wallon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Hiszpania > Andalucía
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-12-2018
Data utworzenia: 30-11-2018
Data opublikowania: 19-12-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2019
2x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
6 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Cueva de Nerja

Zespół jaskiń położony w górach Sierra de Almijara, w okolicach miejscowości Nerja w prowincji Malaga w hiszpańskiej Andaluzji. Stanowisko archeologiczne. Kompleks liczy łącznie 7219 m długości, i składa się z położonych na trzech poziomach galerii, przy różnicy poziomów pomiędzy poszczególnymi partiami dochodzącej do 68 m2. Został odkryty przypadkiem w dniu 12 stycznia 1959 r. przez grupę chłopców szukających nietoperzy. W trakcie prac archeologicznych odkryto sekwencję warstw obejmującą poziomy górnopaleolityczne, chalkolityczne i neolityczne, aż do epoki brązu. Wykopaliska dostarczyły licznych znalezisk kamiennych i kościanych narzędzi oraz ceramiki. Znaleziono także liczne pochówki ludzkie z różnych okresów historycznych, z których najstarsze mogą pochodzić z okresu kultury solutrejskiej.
Jaskinia była zasiedlona przez ludzi od ok. 25 tys. lat p.n.e., początkowo jedynie epizodycznie, o czym świadczą ślady pobytu hien jaskiniowych. Od ok. 21 tys. lat p.n.e. osadnictwo przyjmuje charakter stały, pojawiają się pierwsze ślady sztuki figuralnej. Ówczesna ludność żywiła się rybami i ssakami morskimi, mięczakami i fauną leśną. W okresie neolitu pojawia się hodowla zwierząt i ceramika, a tereny wokół jaskini były użytkowane dla celów rolniczych.
W jaskiniach znajdują się liczne nacieki jaskiniowe, w tym największy na świecie stalagmit o wysokości 32 metrów. Obecnie każdego roku w Cueva de Nerja odbywa się festiwal muzyki poważnej.
Jaskinia podzielona jest na dwie główne części, znane jako Nerja I i Nerja II. Nerja I obejmuje galerie, które są otwarte dla publiczności, ze stosunkowo łatwym dostępem poprzez schody i betonowe ścieżki, aby umożliwić turystom poruszanie się bez problemu w jaskini. Nerja II, która nie jest otwarta dla publiczności, obejmuje Górną Galerię odkrytą w 1960 roku i nową Galerię odkrytą w 1969 roku.
=====
malowidła naskalne
W lutym 2012 r. ogłoszono, że w jaskiniach Nerja odkryto malowidła naskalne datowane na 42 tys. lat, co uczyniłoby je najwcześniejszymi ludzkimi obrazami, jakie kiedykolwiek znaleziono. Co więcej, nie ma śladów ludzi z tego okresu, co doprowadziło do konkluzji, że obrazy zostały stworzone przez Neandertalczyków.
Według Jose Luisa Sanchidriana z Cordoba University, który prowadzi badania w Cueva de Nerja od pięciu lat, malowidła w jaskini mogą być znacznie młodsze niż wcześniej sądzono. Nowa metoda datowania wapnia określiła wiek malowideł na 20 000 lat; oznaczałoby to, że mogły być stworzone dopiero przez homo sapiens, a nie Neandertalczyków. Wyniki badań Sanchidrian opublikował w Journal of Archaeological Science, ale Neandertalczycy już się utrwalili w przekazie dla turystów.
=====
informacje praktyczne
- otwarte: codziennie, z wyjątkiem 1 stycznia i 15 maja
 > okres letni: 09:00-17:30 (lipiec, sierpień oraz czwartek, piątek i sobota Wielkiego Tygodnia)
 > okres zimowy: 09:00-15:00
- wstęp (2018): 10€ (wizyta z audio-przewodnikiem); inne bilety wstępu oraz usługi; w każdy poniedziałek, od 9:30 do 13:30, wejście do jaskini jest bezpłatne (do momentu wyczerpania limitu 20 osób co pół godziny) - konieczne jest pobranie biletów w kasie, a opłata wówczas obejmuje tyko udostępnienie audio-przewodnika (2€)

- wstęp (2019): 12€ (wizyta z audio-przewodnikiem); codziennie od poniedziałku do piątku, o godz. 9.30 - bezpłatne wejście do jaskini, konieczne jest zarezerwowanie biletu przez Internet i opłata za udostępnienie audio-przewodnika (1€)
- parking: w obrębie zespołu, zamykany wraz z całym obiektem, albo leśny, na lewo od bramy wjazdowej

na wstępie: keszu ukryty poza ogrodzonym terenem jaskini, za dzikim parkingiem po lewej stronie od wjazdu na teren jaskini

o keszu:

• tubka o wymiarach: dł. 5,5cm, ∅3 cm
• zawartość
: logbook, certyfikaty FTF, STF i TTF

po odłożeniu kesza dobrze by było sprawdzić, czy się nie wysunie
jeśli zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; w przypadku znalezienia grupowego przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu: zdjęcia z jaskini
oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia: [1] meghalitic.co.uk, [2] theolivepress.es i własne
źródła: Cueva de Nejra, Wikipedia,
Caves of Nerja - Cave or Rock Shelter in Spain in Andalucía, New technique shows Nerja cave...

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kolumna do Księgi Guinessa
nacieki
[1] foki - niestety niedostępne
[2] a gdzie jest ten jeleń?
SPOJLER tędy droga
SPOJLER to ten kamień
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy