Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
04 Tafonis de la Sierra del Almorchón - OP8X83
nisze w skalnych ścianach
Właściciel: A wallon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 312 m n.p.m.
 Województwo: Hiszpania > Andalucía
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-12-2018
Data utworzenia: 27-11-2018
Data opublikowania: 16-12-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 11-11-2019
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
4 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

TAFONE (Wikipedia), l. mn. tafoni – nisza w ścianie skalnej lub na powierzchni bloku skalnego, powstała wskutek wietrzenia, często zwiększająca swoje rozmiary w głąb skały. Są najpowszechniejsze w granitach i piaskowcach, a największe rozmiary (do kilku metrów) osiągają w strefie półsuchej i suchej. Nagromadzenia drobnych zagłębień powstałych w wyniku wietrzenia określa się również jako plastry miodu. Nazwa pochodzi z dialektu korsykańskiego; tafone oznacza okno skalne.


nieco więcej o tafoni...

Często występują w grupach, na stromych skałach, urwiskach lub formacjach skalnych. Zazwyczaj rozwijają się w skałach krzemowych, gruboziarnistych (piaskowiec) lub grubokrystalicznych (granit). Obserwowano je również w mułach jeziornych, tufach i konglomeratach. Można je znaleźć we wszystkich rodzajach klimatu, ale najczęściej w środowisku bogatym w sól, takim jak pustynie i strefy przybrzeżne. Zostały znalezione na całej Ziemi, z formami dramatycznymi znalezionymi w Jodhpur-Ajmer na indyjskiej pustyni Thara, w Petrze (Jordania), Coastal California i Australii, a nawet w regionach arktycznych i na Antarktydzie. Powszechnymi czynnikami występującymi w środowisku, w którym się znajdują, są wysokie stężenia soli oraz częste lub okazjonalne warunki przesuszania.
Naukowcy podają wiele możliwych czynników powodujących powstawanie tafoni. Należą do nich: ścieranie falami morskimi, korozja wywołana wiatrem, mechaniczne wietrzenie wynikające z krótkotrwałych wahań temperatury; chemiczne wietrzenie wnętrza skały (zmiękczanie rdzeni) pod ochronną skorupy (utwardzanie), a następnie mechaniczne usuwanie zmiękczonego materiału, wietrzenie biogeochemiczne przez porosty, zmiany temperatury działające na wykwity solne w regionach przybrzeżnych i wietrzenie solą; począwszy od lat 70-tych XX w. większość opowiadała się za wietrzeniem solą jako czynnikiem podstawowym; obecnie uważa się, że tafoni jest pochodzenia poligenetycznego będącego wynikiem złożonych interakcji fizycznych i chemicznych procesów starzeniowych, które obejmują wietrzenie soli i cykliczne zwilżanie i suszenie - ktoś to obejmuje swoim keszerskim rozumem, he, he?

źródła: Ruta Tafonis de El Chorro-Embalse de la encantada-Ruinas poblado Bobastro; piesza trasa w okolicy (nie obejmuje kesza)

=====

Tafonis de la Sierra del Almorchón (Málagapedia)
Jedno z wielu tafoni położonych na obszarze pomiędzy gminami Antequera, Ardales i Álora, w centralnej cz. prowincji Malaga zwanej El Chorro. Reprezentują typowe formy erozyjne powodowane przez czynniki klimatyczne w piaskowcach i konglomeratach, które są materiałami o regularnie słabej strukturze.
W tym rejonie szata roślinna jest uwarunkowana niedoborem i ubóstwem gleby, pogłębianym nadmiernym wypasaniem, co wzmaga procesy tworzenia tafone. Obecnie sytuacja ulegia zmianie poprzez prowadzenie zalesień sosną Aleppo. W okolicy piękne wzniesieniePico de El Convento o wys. 618 m n.p.m. 

po pierwszym znalezieniu kesza proszę o jak najszybsze zalogowanie FTF’a

na wstępie: keszu ukrył się w dziurze skalnej

o keszu:

• tubka o wymiarach: dł. 5,5cm, ∅3 cm
• zawartość
: logbook, certyfikaty FTF, STF i TTF

jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu 

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; w przypadku znalezienia grupowego przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu:
ciekawe zdjęcia oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia w opisie kesza: własne
parking: nie oznakowany, na zakręcie, na przeciw tafone-czaszki (patrz: zdjęcie); przejeżdża tędy shuttle bus z El Caminito del Rey

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
tafone-czacha
SPOJLER ''plaskata'' skała
SPOJLER która dziura?
parking przy czaszce
inny tafone, jeszcze w słońcu
smutny mnich, po zachodzie
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x