Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(N7) Moje Wielkie Greckie Wesele - OP8WY3
podróże własne
Właściciel: norbinorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Ελλάδα > Attiki
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-11-2018
Data utworzenia: 06-11-2018
Data opublikowania: 06-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-11-2018
6x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
48 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Podczas mojej wizyty w Atenach miałem okazję przemierzyć miasto wzdłuż i wszerz , korzystając z dogodnego transportu jakim jest metro . W ciągu 4 dni poznałem wiele fascynujących miejsc związanych z tą kolebką cywilizacji europejskiej. Niesamowite są dokonania starożytnych Greków. Oczywiście na pierwsze miejsce wysuwa się Akropol , razem z pobliskim Muzeum Akropolu . O ile wstęp do muzeum kosztuje 5 euro to na Akropol musimy wydać 20 albo 30 co z kolei pozwala zwiedzić 6 innych miejsc . To gwoli informacji . Nie będę się też rozpisywał na temat tego miejsca jak i miasta , zainteresowanych odsyłam do przewodników i wiki. Dodam tylko że warto także udać się w kierunku Parlamentu gdzie o każdej pełnej godzinie odbywa się uroczysta zmiana warty i przy okazji wstąpić do pobliskiego Ogrodu Narodowego . Nie można zignorować wizytę w Narodowym  Muzeum Archeologicznym , przebogata kolekcja starożytnych artefaktów. Zajrzyjcie tez do dzielnic Monastiraki , Plaki czy malowniczej Anafiotyki . Długo by wymieniać , każdy znajdzie cos dla siebie . Jednak ze zdziwieniem zobaczyłem brak keszy z naszej grupy , tyle możliwości:). Należało to naprawić a raczej zapoczątkować , mam nadzieję , całą ścieżkę bym następnym razem i ja miał co szukać :). 

Nie idąc na łatwiznę swoja skrzynkę umieściłem we  wspomnianej dzielnicy Monastiraki , w pobliżu dwóch świątyń . Pierwsza okazała i o bogatym zdobnictwie to Katedra Zwiastowania Matki Bożej w Atenach , znana także jako Katedra Metropolitalna – główna świątynia Greckiego Kościoła Prawosławnego, siedziba arcybiskupa Aten i całej Grecji. Jest to trójnawowa bazylika, z kopułą. Jej budowę rozpoczęto w Boże Narodzenie 1842 z inicjatywy króla Ottona von Wittelsbach i królowej Amelii von Oldenburg. Prócz ułożenia kamienia węgielnego, fundatorzy zadecydowali o zniszczeniu 72 świątyń bizantyńskich ( moim zdaniem masakra ), używając ich elementów do budowy katedry – miejsca przyszłych uroczystości koronacyjnych i pogrzebowych władców. Dzieło zakończono w 1863, czyli wkrótce po detronizacji Ottona.

A druga z kolei niewysoki , niepozorny i skryty  Kościół Panagia Kapnikarea  – jeden z najstarszych kościołów w Atenach, w Grecji. Jest świątynią w stylu bizantyjskim, na planie krzyża wpisanego. Kościół został wybudowany prawdopodobnie w połowie XI wieku. Powstał na miejscu wcześniejszej świątyni, poświęconej pogańskiej bogini, prawdopodobnie Atenie lub Demeter.

Górną jego część pokrywają płaskorzeźby z czasów starożytnej Grecji, Rzymu, wczesnego chrześcijaństwa i Bizancjum. Starożytne płyty z wyrytymi scenami tworzą fryz obiegający całą bryłę kościoła.  Na ścianach świątyni znajdują się reliefy przedstawiające amfory panatenajskie wręczane jako trofea dla zwycięzców igrzysk oraz zwycięstwa armii rzymskiej. Są wśród nich przedstawienia z IX i X wieku wykorzystujące wschodnie motywy roślinne (np. drzewo życia), zwierzęce (np. sfinksy), geometryczne oraz ukazujące tradycje ludowe. Ocalał również gzyms z IV w.p.n.e. przedstawiający uroczystości starożytnych Aten m.in. Heraklesa z Hebe. Chrześcijanie, pragnąc schrystianizować pogańskie płaskorzeźby, dodali symbol krzyża na wielu z nich.

 

 

kesz ukryty naprzeciwko wejścia do mniejszej świątyni , bezinwazyjnie 

 

z racji odległości - jeżeli masz pewność że zaginął , śmiało reaktywuj , dzieki

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Katedra
kościółek
usiąc i szukaj dyskretnie
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy