Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
M08 Dąbrówka Starzeńska - Kaplica Starzeńskich - OP8W9J
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 276 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-09-2018
Date created: 25-09-2018
Date published: 25-09-2018
Last modification: 21-10-2018
27x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
32 visitors
10 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dąbrówka Starzeńska  -  Kaplica Starzeńskich

Opis miejsca

Dąbrówka Starzeńska to wieś w gminie Dynów, w powiecie rzeszowskim, położona na prawym brzegu rzeki San. Leży ona przy granicy Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego w odległości kilku kilometrów od Dynowa. Liczba mieszkańców nie przekracza pięciuset osób.

Historia

Według archeologów pierwsi mieszkańcy na ziemiach dynowskich pojawili się już około X tysiąclecia p.n.e. i byli to łowcy związani z tzw. kulturą mazowszańską. Śladem tego jest grocik znaleziony w Bachórzu. Więcej stanowisk znaleziono z epoki neolitycznej (szkliwo wulkaniczne, toporki kamienne). Archeologowie potwierdzają, że już przed V wiekiem p.n.e. istniało tutaj wyraźne osadnictwo grupy tarnobrzeskiej (odłam kultury łużyckiej). Od IV do I wieku p.n.e. zamieszkali tu Celtowie współpracując z tubylcami. W okresie wpływów rzymskich (I-IV wiek n.e.) panowała tu kultura przeworska, nie pobawiona wyraźnych kontaktów z Cesarstwem Rzymskim (monety rzymskie, siwa ceramika). Miejscowa ludność przegonili Hunowie prowadzący koczowniczy tryb życia. Ponownie osadnictwo na opisywanych terenach pojawiło się około VI i VII wieku n.e. (chaty pólziemiankowe w Bachórzu, kamień żarnowy). Z okresu VII – IX wieku pochodzą żelazne noże, okucia łopat, półkoski, naczynia obtaczane na kole garncarskim zdobione grzebykowatymi liniami.

Pierwsze wzmianki o Dąbrowce Starzeńskiej pochodzą z 1436 roku. Dąbrówka wraz z zamkiem należała do rodu Kmitów. Już w drugiej połowie XV wieku przeszedł on w posiadanie rodu Nabrzuchów. W następnych wiekach właścicielami byli kolejno: Stadniccy, Ossolińscy, Czartoryscy, Ogińscy, Podolscy, Parysowie a od roku 1789 Piotr Starzeński i jego spadkobiercy. Od rodu Starzeńskich Dąbrówka zyskała nazwę Dąbrówka Starzeńska. Zamek był rozbudowywany w latach 1926- 1933 w taki sposób, że trzy skrzydła tworzyły obszerny dziedziniec. Całość zabudowań otaczała fosa.

       Do drugiej wojny światowej majątek był w posiadaniu rodziny Starzeńskich, którzy posiadali wiele zabytkowych mebli i dzieł sztuki oraz bardzo bogatą bibliotekę.

Na zamku chronili się przywódcy powstania styczniowego tj. gen. Marian Langiewicz i gen. Ludwik Mierosławski.

Zamek został zniszczony przez Sowietów, którzy go opanowali, gdy na Sanie została ustanowiona granica niemiecko-sowiecka. Splądrowali i spalili cały księgozbiór biblioteki oraz archiwum, zbezcześcili szczątki w kaplicy grobowej w poszukiwaniu kosztowności. Następnych grabieży dokonywali Niemcy, którzy okupowali obiekt po Sowietach. Reszty zniszczeń dokonały bandy UPA, który wysadziły zabudowania w 1947 roku.

Budowa i wyposażenie

       Zamek

       Pierwszy dwór strzegący starego szlaku handlowego był drewniany. Był założony na planie kwadratu i posiadał cztery narożne wieże. W części południowej był dziedziniec z brama wjazdową. Na miejscu drewnianego w XVI wieku Stadniccy wybudowali obronny zamek murowany, w stylu renesansowym. Zamek został zbudowany na wysokim tarasie na planie prostokąta. Wybudowano go z cegły i z kamienia. W XVII wieku został rozbudowany o północne skrzydło, dwie baszty oraz mury obwodowe od strony południowej i zachodniej. W XVIII wieku dobudowano wschodnia część murów, a w XIX południowe i zachodnie skrzydło mieszkalne.

Obecnie można obejrzeć resztki dwóch baszt i pozostałości murów mieszkalnych. Dookoła twierdzy widać części nasypów i fos. W parku z bogatym starodrzewem możemy zobaczyć grobową kaplicę Starzeńskich.

 

Kaplica Starzeńskich

Kaplica pochodzi z ok. 1900 roku. Jest położona na końcu pięknej alejki grabowej. Została wyremontowana z zewnątrz. W środku odnowiono polichromię stanowiącą zabytek neoromański.

 

Ciekawostka

Według miejscowych podań tutejszy zamek jest połączony podziemnymi tunelami z Dynowem.

Inna opowieść głosi, że zamek wybudowała królowa Bona dla wojewody Firleja.

 

Skrzynka

 

Skrzynka ukryta jest w potężnym drzewie w korzeniach. Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kaplica
aleja
kesz
SPOILER