Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KIRKUT – KIRCHHOF JUŻ NIKT NIE PAMIĘTA - OP8W8J
juz nik nie pamięta
Właściciel: Bartekmad
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 8 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-09-2018
Data utworzenia: 22-09-2018
Data opublikowania: 22-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2018
54x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
77 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz żydowski w Kamieniu Pomorskim, tzw. KIRKUT – KIRCHHOF, założono na początku XIX wieku[ Wiadomo też, że już przed rokiem 1800 Abraham Lewin pełnił w gminie funkcję grabarza. Wówczas określano położenie znajdującego sie na wzgórzu cmentarza jako „cmentarz przed miastem“

Wiadomo że znajdował sie on pomiędzy dzisiejszymi ulicami Rejtana i Chrobrego (wówczas prawdopodobnie był to obszar między Mühlenstraße (ulica Młynarska) a Feldstraße (ulica Polna). Obszar cmentarza był niewielki, jego trójkątna powierzchnia wynosiła ok. 0,18 ha.

Co ciekawe, cmantarz, na którym ostatni pochówek miał miejsce w 1931 roku, nie został zniszczony przez hitlerowców. Cmentarz ostatecznie zamknięto 16 listopada 1961 roku, na polecenie Wydziału Spraw Wewnętrznych Wojewódzkiej Rady Narodowej. Siedem lat później, podczas kampanii antysemickej z polecenia ministra Spraw Wewnętrznych władze wojewódzkie w Szczecinie nakazały Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim likwidację cmentarza. Wywieziono wówczas szczątki tam pochowanych, wraz z nagrobkami

Nie zachowało się nic, co wskazywałoby że obszar ten pełnił niegdyś funkcję cmentarza. Potwierdziła to dawna mieszkanka Kamienia Pomorskiego, która w 1990 odwiedziła to miejsce[ Dopiero 14 czerwca 1996 roku, z inicjatywy nieistniejącego już Klubu Inteligencji Kamieńskiej, którego szefem był dr Andrzej Ślęzak, oraz burmistrza Anatola Kołoszuka postanowiono oznaczyć to miejsce i postawiono tam tablicę pamiątkową w kształcie macewy. Tablica ta została zniszczona zaledwie kilka dni później. Kolejna próba upamiętnienia miejsca dawnego cmentarza podjęta została z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej, a także dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kamień Pomorski. 31 marca 2008 roku na terenie dawnego cmentarza, gdzie obecnie znajdują się tereny zielone, ustawiono obelisk z wyrytym napisem: „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim“ Sponsorem pierwszego jak i drugiego obelisku upamiętniającego był Zbigniew Madoński właściciel zakłądu kamieniarskiego.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 54x nieznaleziona 2x komentarz 2x Wszystkie wpisy