Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
KIRKUT – KIRCHHOF JUŻ NIKT NIE PAMIĘTA - OP8W8J
juz nik nie pamięta
Eigenaar: Bartekmad
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 8 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 22-09-2018
Gemaakt op: 22-09-2018
Gepubliceerd op: 22-09-2018
Laatste verandering: 22-09-2018
54x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
77 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz żydowski w Kamieniu Pomorskim, tzw. KIRKUT – KIRCHHOF, założono na początku XIX wieku[ Wiadomo też, że już przed rokiem 1800 Abraham Lewin pełnił w gminie funkcję grabarza. Wówczas określano położenie znajdującego sie na wzgórzu cmentarza jako „cmentarz przed miastem“

Wiadomo że znajdował sie on pomiędzy dzisiejszymi ulicami Rejtana i Chrobrego (wówczas prawdopodobnie był to obszar między Mühlenstraße (ulica Młynarska) a Feldstraße (ulica Polna). Obszar cmentarza był niewielki, jego trójkątna powierzchnia wynosiła ok. 0,18 ha.

Co ciekawe, cmantarz, na którym ostatni pochówek miał miejsce w 1931 roku, nie został zniszczony przez hitlerowców. Cmentarz ostatecznie zamknięto 16 listopada 1961 roku, na polecenie Wydziału Spraw Wewnętrznych Wojewódzkiej Rady Narodowej. Siedem lat później, podczas kampanii antysemickej z polecenia ministra Spraw Wewnętrznych władze wojewódzkie w Szczecinie nakazały Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim likwidację cmentarza. Wywieziono wówczas szczątki tam pochowanych, wraz z nagrobkami

Nie zachowało się nic, co wskazywałoby że obszar ten pełnił niegdyś funkcję cmentarza. Potwierdziła to dawna mieszkanka Kamienia Pomorskiego, która w 1990 odwiedziła to miejsce[ Dopiero 14 czerwca 1996 roku, z inicjatywy nieistniejącego już Klubu Inteligencji Kamieńskiej, którego szefem był dr Andrzej Ślęzak, oraz burmistrza Anatola Kołoszuka postanowiono oznaczyć to miejsce i postawiono tam tablicę pamiątkową w kształcie macewy. Tablica ta została zniszczona zaledwie kilka dni później. Kolejna próba upamiętnienia miejsca dawnego cmentarza podjęta została z inicjatywy Społecznych Opiekunów Zabytków oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej, a także dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kamień Pomorski. 31 marca 2008 roku na terenie dawnego cmentarza, gdzie obecnie znajdują się tereny zielone, ustawiono obelisk z wyrytym napisem: „Pamięci przedwojennej społeczności żydowskiej w Kamieniu Pomorskim“ Sponsorem pierwszego jak i drugiego obelisku upamiętniającego był Zbigniew Madoński właściciel zakłądu kamieniarskiego.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 54x Niet gevonden 2x Opmerking 2x Alle logs